Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kobiety z pokolenia Z są coraz bardziej liberalne, a mężczyźni coraz bardziej konserwatywni

Ruch #MeToo odegrał tu niezwykle istotną rolę.
.get_the_title().

Pokolenie Z jest bardziej progresywne czy konserwatywne? Wygląda na to, że i takie, i takie. Przepaść ideologiczna między kobietami a mężczyznami poniżej 30. roku życia jest tak duża, że możemy mówić nie o jednym pokoleniu, a wręcz o dwóch – przekonuje jedna z czołowych badaczek tego tematu, Alice Evans ze Stanford University. Dotyczy to wielu krajów świata.

Z badań Instytutu Gallupa wynika, że w Stanach Zjednoczonych kobiety mające od 18 do 30 lat są już aż o 30 punktów procentowych bardziej liberalne niż ich rówieśnicy płci męskiej.

Luka ta pojawiła się w ciągu ostatnich 6 lat. Taka sama różnica została zaobserwowana w Niemczech, z kolei w Wielkiej Brytanii wynosi ona 25 punktów procentowych. W Polsce w ostatnich wyborach na Konfederację głosowała niemal połowa mężczyzn mających od 18 do 21 lat i tylko 1/6 ich rówieśniczek. Te podziały nie dotyczą jedynie zachodnich krajów. Widać je także w Chinach, Tunezji czy Korei Południowej. W tym ostatnim kraju w wyborach z 2022 roku młodzi mężczyźni w większości głosowali na prawicową partię Władza Ludu, z kolei młode kobiety na liberalną Partię Demokratyczną. Efekt? W Korei gwałtowanie spadła zarówno liczba małżeństw, jak i urodzeń.

Kluczowym czynnikiem zmian był ruch #MeToo, dzięki któremu młode kobiety zaczęły głośno mówić o tym, co je spotyka i bardziej zbliżyły się do feminizmu. Jednak liberalizm kobiet nie dotyczy wyłącznie kwestii związanych z płcią. ’Wyraźny liberalno-konserwatywny podział w postrzeganiu kwestii molestowania seksualnego spowodował – lub przynajmniej jest częścią – szerszego podziału kobiet i mężczyzn na obóz liberalny i konserwatywny także w innych kwestiach. W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech młode kobiety zajmują obecnie znacznie bardziej liberalne stanowisko w sprawie imigracji i sprawiedliwości rasowej niż młodzi mężczyźni, podczas gdy w starszych grupach wiekowych stanowiska są wyrównane’ – czytamy w Financial Times.

To, że młode kobiety i mężczyźni przebywają w innych przestrzeniach internetowych tylko pogłębia ten rozdźwięk.

Financial Times zwraca także uwagę na fakt, że poglądy młodych kobiet i mężczyzn rzadko są przedmiotem głębszego zainteresowania, ponieważ Pokolenie Z nieszczególnie chętnie bierze udział w wyborach. Tymczasem w przyszłości taki rozdźwięk światopoglądowy może odegrać niezwykle istotną rolę.

Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO