Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kreml współpracował z europejską skrajną prawicą. Wyciekła korespondencja

Opłacani przez Moskwę byli m.in. Matteo Salvini i politycy niemieckiej AfD.
.get_the_title().

Rosja utrzymywała kontakty z europejską prawicą poprzez organizację Cargrad, która należy do oligarchy Konstantina Małofiejewa. Dziennikarze ‘New Lines’, telewizji WDR, NDR oraz gazety ‘Süddeutsche Zeitung’ dotarli także do informacji, że część polityków otrzymywała pieniądze w zamian za przepychanie prorosyjskich ustaw. Sam Małofiejew był na radarze od ośmiu lat, od kiedy objęto go sankcjami podczas konfliktu w Donbasie. Na życzenie Kremla opracował on również plan włączenia Ukrainy do Rosji.

Dziennikarze otrzymali wgląd do korespondencji Cargradu poprzez londyńską organizację Michaiła Chodorkowskiego, oligarchy, który naraził się Putinowi i uciekł z Rosji. Wynika z niej, że utrzymywano kontakty z Matteo Salvinim, doradcą szefa włoskiej partii Liga. Negocjowano z nim finansowanie tej partii przez Kreml i spotkanie w Moskwie (które nie doszło do skutku).

Cargrad miał na celu objęcie swoim wpływem całej skrajnej prawicy, podsycając eurosceptyczne nastroje i zachęcając do współpracy z Rosją.

W tym celu miała zostać stworzona organizacja Altintern (‘alt-right’ + ‘Komintern’ – komunistyczna międzynarodówka). Nie wiadomo jednak, czy powstała.

Konstantin Małofiejew / Zdjęcie: Getty

Innymi korespondentami byli politycy Alternatywy dla Niemiec (AfD). Na zaproszenie Małofiejewa ważne postacie tej partii – Andreas Kablitz oraz Björn Höcke – udały się do Moskwy w 2019 roku. Kablitz zdążył jednak zostać już wyrzucony z partii za wcześniejszą działalność w partii neonazistowskiej. Natomiast Höcke znany jest z tego, że nazwał Pomnik Pomordowanych Żydów Europy ‘hańbiącym dla Niemców’ i z niechęci do potępienia polityki Hitlera. Ważniejsze są natomiast działania innego polityka AfD, który również spotkał się z Małofiejewem – Manuela Ochsenreitera.

Ochsenreiter był zleceniodawcą podpalenia centrum kultury węgierskiej w ukraińskim Użhorodzie na Zakarpaciu, który zamieszkany jest przez mniejszość węgierską.

W 2018 roku dokonali tego polscy nacjonaliści, którym zapłacono 1,5 tys. euro. Mieli oni sfingować podpalenie w ten sposób, aby podejrzani byli Ukraińcy. To zdarzenie doprowadziło do pogorszenia relacji między Ukrainą a Zachodem. Gdy polskie ABW złapało podpalaczy i rozpoczęło śledztwo, Ochsenreiter uciekł do Rosji i niedługo później zmarł tam w niewyjaśnionych okolicznościach w wieku 45 lat.

Cargrad utrzymywał też kontakty z jednym z posłów Wolnościowej Partii Austrii – znaleziono dowody, że zorganizowano akcję przekupienia kogoś z tej partii, aby wystąpił w parlamencie i złożył projekt ustawy znoszącej sankcje wobec Rosji. Tego jednak nie udało się osiągnąć. Podobna sytuacja miała miejsce we Włoszech, gdzie jeden z polityków Ligi miał wygłosić przemówienie sprzeciwiające się sankcjom. Cargrad oferował za to 20 tys. euro.

Zdjęcie główne: Reuters
Tekst: MK

SPOŁECZEŃSTWO