Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kto ma lepiej na starość: mężczyźni czy kobiety?

Naukowcy to sprawdzili i okazało się, że męski przywilej działa i tutaj.
.get_the_title().

W ciągu najbliższych 30 lat liczba osób mających powyżej 65 lat ma wzrosnąć ponad dwukrotnie. Podczas gdy obecnie świecie jest ich 703 mln, w 2150 roku będzie to już niemal 1,5 mld. Dlatego już teraz coraz chętniej przyglądamy się starzejącej się populacji – naukowcy sprawdzają, czy da się opóźnić proces starzenia i próbują ustalić, jakie są biologiczne granice długości ludzkiego życia. W czasopiśmie 'The Lancet Healthy Longevity’ opublikowano analizę różnic w starzeniu się w zależności od płci.

Naukowcy wzięli pod lupę osoby z 18 państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), by odpowiedzieć na pytanie, kto ma lepiej.

Okazało się, że choć kobiety statystycznie żyją 3 lata dłużej, więcej czasu spędzają także w kiepskim zdrowiu.

fot. Danie Franco / źródło: unsplash

Naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki jak dobrostan, zaangażowanie i produktywność, równość, spójność (integracja osób starszych z resztą społeczeństwa) i bezpieczeństwo (także finansowe).

Okazało się, że mężczyźni mają lepiej – są dłużej aktywni zawodowo, a więc rzadziej dotyka ich izolacja społeczna i mają większy kapitał na starość.

Starzejące się społeczeństwa wzmacniają panujące normy płci, w których mężczyźni nadal otrzymują większość możliwości, zasobów i wsparcia społecznego. Wraz ze starzeniem się światowej populacji w bezprecedensowym tempie i spodziewanym wzrostem stosunku starszych kobiet do starszych mężczyzn, istnieje pilna potrzeba zakwestionowania strukturalnych i politycznych uprzedzeń, które faworyzują mężczyzn – mówi główna autorka badań, dr Cynthia Chen z Uniwersytetu w Singapurze. Jednak nie we wszystkich krajach OECD wynik jest taki sam: największe różnice w sytuacji kobiet i mężczyzn naukowcy zauważyli w Holandii, Austrii, we Włoszech i w Danii.

W Polsce różnice są stosunkowo niewielkie, ale nie ma się z czego cieszyć – to dlatego, że ogólnie sytuacja osób starszych nie jest u nas szczególnie dobra.

Podczas gdy w Hiszpanii wskaźnik udanej starości dla mężczyzn wynosi 70 punktów (na 100), a dla kobiet 55, w Polsce jest to odpowiednio 32 i 29. Badania te dowodzą, że jeśli chodzi o równość płci, wiele jest jeszcze do zrobienia – zwłaszcza jeśli marzy nam się godna starość.

Zdjęcie główne: Cristina Gottardi/Unsplash
Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO