Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Liking gap, czyli ludzie lubią cię bardziej niż myślisz

Często jesteśmy swoimi najgorszymi krytykami. Inni ludzie nie oceniają nas aż tak surowo.
.get_the_title().

Martwicie się czasem tym, że ludzie was nie lubią albo wręcz tylko udają, że was lubią? Nie mogąc zasnąć, wyrzucacie sobie, że tym razem nagadaliście takich bzdur, że z pewnością nikt nie będzie się już chciał z wami zadawać? Albo że zbłaźniliście się przed świeżo poznaną osobą i już nie zostaniecie znajomymi? Spokojnie, prawdopodobnie nie macie racji. Zgodnie z teorią, która nosi nazwę liking gap, ludzie lubią nas bardziej niż przypuszczamy. Ta teoria po raz pierwszy zaproponowana została w badaniach z 2018 roku, a ostatnio została spopularyzowana na TikToku.

Z grubsza chodzi o to, że mamy tendencje do tego, by sądzić, że ludzie oceniają nas gorzej.

Badanie obejmowało kilka scenariuszy, w których ludzie się poznawali: współlokatorzy, współpracownicy czy po prostu nieznajomi, którzy zostali zmuszeni do rozmowy. Uczestnicy ze wszystkich grup zostali następnie zapytani o to, jak bardzo podobała im się osoba, którą poznali i jak bardzo ich zdaniem ich lubi. Okazało się, że choć znaczna większość badanych polubiła drugą osobę, to znacząco niedoszacowała tego, jak bardzo sami zostali przez nią polubieni.

@thatgoodnewsgirl Good news of the day: people probably like you more than you think they do! Researchers have shown that people tend to underestimate how much conversation partners like them after meeting and chatting. This misperception is called “the liking gap.” 😁 There’s a lot of really interesting research on this that you can dig into on Google Scholar – including discussion about how the liking gap diminishes over time, as you get to know people (but it persists for awhile). Source: Mastroianni, A. M., Cooney, G., Boothby, E. J., & Reece, A. G. (2021). The liking gap in groups and teams. Organizational Behavior and Human Decision Processes, 162, 109-122. #goodnews #dailygoodnews #harvard #penn #research #thelikinggap #positive #goodnewsontiktok ♬ original sound – jenn💜 good news & fun stories

Wygląda więc na to, że wszyscy martwimy się tym, że nie jesteśmy lubiani. Oczywiście taka samokrytyka czemuś służy. Pomaga nam dokonywać osądów w różnych sytuacjach społecznych, nie przesadzać, nie dzielić się nadmiernie informacjami o sobie, nie przekraczać granic innych.

Okazuje się jednak, że liking gap nie trwa wiecznie – kiedy znamy kogoś dłużej, mniej przejmujemy się tym, co o nas myśli i luka powoli znika.

Warto więc pamiętać o tym, że często jesteśmy swoimi najsurowszymi krytykami i pewniej podchodzić do interakcji międzyludzkich.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Felix Rostig/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO