Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Mężczyźni, którzy są jak 'duże dzieci’, wpływają destrukcyjnie na libido kobiet

Robisz wszystko za swojego faceta? Po kilku miesiącach możesz z zaskoczeniem zauważyć, że nie masz ochoty na seks (i nic dziwnego).
.get_the_title().

Po miesiącach upojnego randkowania w końcu postanawiacie razem zamieszkać, ale zamiast wspaniałego wspólnego życia, okazuje się, że twój facet nie ma pojęcia, jak wstawić pranie i nie umie rano zaścielić łóżka. Wszystko leci mu z rąk, znowu zalał łazienkę, jest zaskoczony, że papier toaletowy nie kupuje się sam i odkrywa, że dom nie jest powierzchnią, która w magiczny sposób dba sama o siebie.

Nazywani są ignorantami, rozpieszczonymi chłopcami czy po prostu (dużymi) dziećmi, bo faktycznie wiele ich cech kojarzy się z najmłodszymi — często czegoś 'nie zauważają’, nie zwracają uwagi, że np. warto wyprać ręczniki, bo w szafie jest ich coraz mniej lub trzeba wynieść śmieci, bo powoli nie mieszczą się w koszach; są bezradni i niewdzięczni, bo przecież skoro mama zawsze coś robiła, to jest dla nich logiczne, że tę rolę przejmie ktoś inny.

Teraz zjawisko to zostało oficjalnie potwierdzone przez naukę. Niedawne badanie wykazało, że mężczyźni-dzieci nie tylko istnieją, ale swoją nieudolnością rzeczywiście zabijają libido kobiet.

Naukowcy z uniwersytetów w Kanadzie i Australii odkryli, że kiedy kobiet wykonuje więcej prac domowych niż jej partner, zaczyna postrzegać go jak dziecko na utrzymaniu. Nic dziwnego, że zmniejsza to jej pożądanie seksualne. Utrzymujące się nierówności w pracach domowych są również powodem rozwodów — kobiety znacznie częściej niż mężczyźni piszą o tym w pozwach. Statystyki pokazują, że panie wykonują o 60 procent więcej nieodpłatnej pracy niż mężczyźni.

Zdaniem autorów, do czasu ich badań, nigdy wcześniej nie badano tej heteronormatywnej dynamiki w odniesieniu do satysfakcji seksualnej lub pożądania seksualnego kobiet. Emily Harris, jedna ze współautorek, mówi, że dzieje się tak, ponieważ 'istnieje kilka niewypowiedzianych założeń’ na temat pożądania seksualnego kobiet.

Jednym z nich jest to, że niskie pożądanie [seksualne] jest spowodowane czynnikami indywidualnymi, takimi jak hormony i stres, lub ogólnymi czynnikami związanymi z relacjami, takimi jak konflikt i niezadowolenie. To, czego brakuje w tych założeniach, to szerszy kontekst nierówności płci — mówi Harris redakcji VICE.

Kiedy zwracałam mu uwagę, bardzo przepraszał i czuł się winny, że dźwigam na siebie cały ciężar obowiązków. Chciał mi pomóc przez kilka tygodni. Ale kiedy zdał sobie sprawę, że wymaga to ciągłej pracy i wysiłku, poddał się. Mówił mi tyle razy, że zamierza się zmienić i nigdy tego nie zrobił — mówi 24-letnia Katie z Nevady.

Londyńska psychoterapeutka Jordan Dixon w rozmowie w VICE wyjaśnia, że takie zachowanie może wynikać z wzorców przejętych od rodziców, ale także społecznej presji dostosowania się do konwencjonalnych zachowań związanych z rolami płciowymi — co w przypadku mężczyzn historycznie nie obejmowało prac domowych. Dlatego tak ważne jest, by inni mężczyźni otwarcie mówili o tym, jak dzielą się różnymi obowiązkami ze swoimi partnerkami. Jednocześnie wiele badań wykazało, że kobiety częściej przejmują role opiekunów. To również wynika ze społecznych oczekiwań, by 'były dla innych’, a nie 'dla siebie’ – jak przekonuje Simone de Beauvoir w 'Drugiej płci’.

Tekst: AC
Zdjęcie: Bruno van der Kraan/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO