Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Młodzi dorośli są bardziej neurotyczni i przyjmują więcej zakazanych substancji niż przed pandemią? Na to wskazują badania

Z nowych badań wynika, że młodzi dorośli przez okres pandemii stali się bardziej neurotyczni a przy tym mniej uprzejmi i sumienni. Zauważono również wzrost przyjmowania przez młodych ludzi zakazanych substancji, mających na celu 'ucieczkę od problemów'.
.get_the_title().

Badanie PLOS ONE zostało przeprowadzone z wykorzystaniem pięcioczynnikowego modelu osobowości, czyli teorii psychologicznej, która twierdzi, że ​​osobowość można sprowadzić do pięciu cech: neurotyczności, ekstrawersji, otwartości, ugodowości i sumienności. Naukowcy sprawdzali, jak wspomniane cechy zmieniały się okresie od 2020 do 2022 roku u 7109 uczestników w trzech grupach wiekowych: 30 lat i młodszych, 30 do 64 lat oraz 65 lat i starszych.

W 2020 roku wszystkie grupy wiekowe biorące udział w badaniu wykazały spadek poziomu neurotyzmu w porównaniu do okresu sprzed pandemii. Pozostałe cztery cechy utrzymały się na takim samym poziomie.

Największe zmiany nastąpiły w 2021 i 2022 roku. Grupa osób w wieku 30 lat i młodszych doświadczyła znacznego wzrostu neurotyzmu, czyli tendencji do postrzegania świata jako niepokojącego lub niebezpiecznego oraz spadku ugodowości i sumienności. Zmienili się nawet bardziej niż najstarsi uczestnicy badania.

Jak mówi Angelina Sutin, współautorka badania i profesor w Florida State University College of Medicine, młodsi uczestnicy mogli być bardziej dotknięci pandemią niż starsi badani. Ich osobowość jest bardziej 'elastyczna’, co oznacza, że młodzi ludzie posiadali więcej przestrzeni na zmiany.

Chociaż czas pandemii był stresujący dla wszystkich, w największym stopniu zakłócił normatywne zadania młodych dorosłych, takie jak szkoła i praca oraz bycie towarzyskim i rozwijanie relacji – twierdzi profesor Sutin – Wzorzec zmian sugeruje, że młodsi dorośli stali się bardziej emocjonalni i wrażliwi na stres, mniej ufni i bezpośredni oraz mniej zorganizowani i zdyscyplinowani.

W przeciwieństwie do osób w wieku 30 lat i młodszych, poziom neurotyczności spadał w 2021 i 2022 roku dla dorosłych w wieku od 30 do 64 lat i osób starszych niż 65 lat.

Angelina Sutin nie jest pewna, czy wspomniane zmiany są długotrwałe, czy tymczasowe. Mimo to prawdopodobnie wpłyną na codzienne podejmowanie decyzji przez 20-latków.

Zmęczony młody dorosły /unsplash.com

Niestety, negatywne zmiany w podejmowanych przez młodych dorosłych decyzjach mogą być już zauważalne. Najnowsze badanie przeprowadzone przez organizację charytatywną The Mix wykazało, że od 2021 roku liczba młodych ludzi zażywających narkotyki wzrosła o 50 procent.

Mniej osób zażywa te substancje do zabawy. Zamiast tego, jeden na pięciu badanych rzekomo używa substancji, aby 'uciec od problemów w swoim życiu’.

Podobna liczba osób stwierdziła, że ​​zażywa narkotyki, aby pomóc poradzić sobie z problemami ze zdrowiem psychicznym lub stresem emocjonalnym. 12 procent badanych przyznało się do stosowania leków antydepresyjnych bez recepty w ciągu ostatniego roku. Z badań wynika również, że wśród młodych ludzi rośnie liczba uzależnień.

Spodziewaliśmy się wzrostu zażywania zakazanych substancji w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ponieważ młodzi ludzie spędzają więcej czasu z przyjaciółmi, chodzą na imprezy, do klubów i na festiwale – mówi Holly Turner, kierownik ds. kampanii i komunikacji w The Mix dla magazynu Dazed – Nie spodziewaliśmy się jednak gwałtownego, bo aż 75-procentowego wzrostu pośród liczby młodych ludzi zażywających narkotyki nie po to, by się bawić, ale by uciec od problemów w życiu i pomóc radzić sobie ze zdrowiem psychicznym.

Czy badane przez Florida State University College of Medicine zmiany cech osobowości faktycznie znajdują swoje potwierdzenie w analizie The Mix? Niestety, problemy są zauważalne i rosną na przestrzeni lat. Świadomość społeczna na temat schorzeń psychicznych czy zażywania narkotyków wciąż nie jest wystarczająco duża, by móc zatrzymać falę niepokojących decyzji podejmowanych przez ludzi wkraczających w okres prawdziwej dorosłości.

OP

SPOŁECZEŃSTWO