Na TikToku nastolatki, które utknęły na przedmieściach, mówią o planowaniu urbanistycznym

CitiesTok nie jest oczywiście tak rozbudowany jak uniwersum dotyczące tutoriali makijażowych czy viralowych wyzwań tanecznych. Jednak filmy omawiające takie tematy jak mieszkalnictwo, transport czy architektura i planowanie miast cieszą się coraz większą popularnością.
.get_the_title().

Tiktokowa nisza, jaką jest CitiesTok, radzi sobie coraz lepiej. Filmy oznaczone hasztagiem #suburbs, które zyskały łącznie 339,4 mln wyświetleń bardzo często przedstawiają smutną jednolitość współczesnej zabudowy podmiejskiej. Pojawili się nawet twórcy, którzy specjalizują się w tworzeniu contentu o tematyce urbanistycznej. Nastoletnia entuzjastka architektury Louisa Whitmore zebrała ponad 13 mln polubień filmów, które publikuje na swoim profilu @louisatalksbuildings. Krytykuje na nich brutalistyczny hotel Watergate i superwysokie drapacze chmur w Nowym Jorku. Z kolei Jonathon Stalls na swoim profilu @pedestriandignity dzieli się refleksjami z pieszych wędrówek po Stanach Zjednoczonych. Inni mówią o teorii, że im więcej pasów będą miały ulice w miastach, tym większe będą korki oraz o tym, dlaczego szerokie drogi podmiejskie mogą wydawać się tak niepokojące.

@alanthefisher JUST ONE MORE BRO, I SWEAR #urbanplanning #highways ♬ original sound

Twórca Jacob Gotta, znany jako @jake_gotta, zaczął publikować na TikToku, gdy na początku pandemii utknął na przedmieściach San Diego, gdzie dorastał. Opowiada o tym, że gdy był młodszy i tam mieszkał, myślał, że tak właśnie wygląda życie. Twierdzi, że to podczas nauki w college’u zrozumiał, że to planowanie urbanistyczne jest jednym z powodów nierówności rasowych i segregacji.

Treści, którą oferują twórcy, różnią się od siebie, jednak wszyscy mają podobny cel – mówić o mądrej urbanistyce, która sprzyja adaptacji do środowiska i przystępności cenowej mieszkań.

Treści urbanistyczne na TikToku różnią się znacznie od tego, co pojawia się na Facebooku czy Twitterze. Tam dominują profesjonaliści, naukowcy i aktywiści. To również na tych platformach toczą się debaty na temat reformy zagospodarowania przestrzennego i tego, gdzie powinny być budowane nowe domy czy lokale usługowe. Oczywiście również na TikToku filmy publikują profesjonaliści lub przyszli specjaliści, jednak aplikacja nie faworyzuje ich treści. Zamiast tego popularność zdobywa się, publikując odpowiedni, przyciągający wzrok film we właściwym czasie, mając nadzieję, że zostanie on wykryty przez potężny algorytm TikToka. Zaletą platformy jest również to, że wiele osób dzięki takim treściom zaczyna dostrzegać pewne problemy po raz pierwszy.

@talkingcities #greenscreen This is just one of many reasons why the suburbs are awful #urbanplanning #cities #architecture #urbandesign #fyp ♬ original sound – TalkingCities

@tashcoug #stitch with @leftisttok it had to be said #YIMBY #NIMBY #climatecrisis ♬ original sound – tash in the house

Dyskusję na temat planowania miejskiego rozpoczynają ci, którzy publikują filmy.

Jednak prawdziwa wymiana zdań i doświadczeń odbywa się w sekcji komentarzy.

Pod jednym z filmów o takiej tematyce czytamy: ‘Dorastałem na przedmieściach i od zawsze uważałem to za głęboko izolujące. Nie zdawałem sobie jednak sprawy, że dzieje się tak dlatego, że do 16. roku życia nie mogłem chodzić, gdzie chcę. W mojej okolicy nie ma chodników, więc zawsze potrzebuję samochodu’.

Tekst: MZ

SPOŁECZEŃSTWO