Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nie tylko faceci mają problemy z przyjaciółmi. Dlaczego równie często rozpadają się kobiece przyjaźnie?

Wiele osób ma tendencje do opierania się na stereotypach dotyczących obu płci. Niestety, interakcje międzyludzkie są wyjątkowo złożone i nie da się jednoznacznie określić, kto lepiej dba o swoje przyjaźnie — kobiety czy mężczyźni. Według terapeutów można jednak wyróżnić powody rozpadów relacji między kobietami, które jak się przyjmuje, są wierniejszymi przyjaciółkami niż faceci.
.get_the_title().

Większość problemów związanych z relacjami międzyludzkimi, które spotykamy na drodze, siedzi tak naprawdę w naszych głowach. Według psychoterapeutki Philippy Perry możemy świadomie nie robić nic złego, lecz w głębi duszy, prawdziwy problem jest w nas i najczęściej w naszych doświadczeniach i przeszłości. Jak ma się to do przyjaźni między kobietami?

Podczas terapii, jeśli czyjś problem dotyczy kobiet, proszę takiego klienta, aby opowiedział mi o swojej relacji z matką. Często odkrywamy wtedy, że wczesna strategia radzenia sobie z relacjami lub podstawowe przekonania, które pomogły komuś przetrwać dzieciństwo, przeszkadzają mu w dorosłości — komentuje psychoterapeutka dla The Guardian.

Kłótnia kobiet /Liza Summer, pexels.com

Jednym z przykładów częstych powodów zakończenia przyjaźni ma być zazdrość. Według ekspertki wiele kobiet, które zazdroszczą przyjaciółkom pracy, rodziny, samochodu nie decydują się na zerwanie kontaktu z daną osobą, lecz pozostają przy nich i często sprawiają im nieumyślnie, a nawet i umyślnie przykrość. Perry mówi, żeby pamiętać o wartości i równości każdego człowieka, czegokolwiek by nie posiadał. Skąd możemy wiedzieć, czy przyjaciółka również czegoś nam nie zazdrości?

Innym problemem kobiet jest postrzeganie niektórych z nich jako 'jednej z chłopców’. W społeczeństwie przyjęło się, że mężczyzn cechuje siła czy bezpośredniość. Jak mówi psychoterapeutka, jeżeli więc dana dziewczyna kiedykolwiek została podobnie określona i przyjęła to jako komplement, często doprowadza ją to do mniemania o swojej wyższości nad innymi kobietami. Skutki są oczywiste i należy do nich brak zgodności z przyjaciółkami i szukanie przyjacielskich relacji pośród grona mężczyzn.

Ostatnim przykładem, który podaje Philippa Perry, jest chęć pomocy przyjaciółkom przez zachęcanie ich do zmian. Rzadko zdarza się, że jakaś osoba faktycznie pragnie być przez nas 'naprawiona’ i odmieniona. Przyjaciółki mogą takie rady zrozumieć jako wmawianie im, by przestały być sobą, a zaczęły być nami — w końcu to my dajemy im porady i tak bardzo pragniemy pomóc. Lepszą opcją w takich przypadkach jest okazanie zrozumienia drugiej kobiety, jej potrzeb, zachowań i różnic między nami a nią.

Psychoterapeutka na podsumowanie poleca czytanie i zagłębianie się w powieści autorstwa kobiet, które mogą w znacznym stopniu pomóc rozumieć ich perspektywę — radzi to innym przedstawicielkom płci pięknej, jak i mężczyznom.

OP

SPOŁECZEŃSTWO