Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Od 250 tys. lat ojcowie dzieci są starsi od ich matek. To właśnie się zmienia. Co to znaczy?

Mężczyźni od zawsze odnajdywali się w roli rodziców znacznie później od kobiet.
.get_the_title().

Naukowcy z Indiana University w Bloomington w USA śledzili mutacje genetyczne sekwencji DNA współczesnego człowieka, aby oszacować, kiedy mężczyźni i kobiety decydowali się na poczęcie dzieci w ciągu ostatnich 250 tys. lat, czyli od początku naszego gatunku. Badacze stworzyli model oparty na danych śledzących wiek rodziców w okresie poczęcia dziecka oraz zmiany mutacji DNA trzech pokoleń 1,5 tys. Islandczyków. Następnie przeprowadzono badanie na 2,5 tys. współczesnych ludzi z całego świata, aby przeanalizować pojawienie się różnych mutacji. W efekcie powstała oś czasu macierzyństwa i ojcostwa na przestrzeni wieków.

Naukowcy odkryli, że mężczyźni zostawali ojcami średnio w wieku 30,7 lat, podczas gdy kobiety zostawały matkami w wieku 23,2 lat. Różnica wieku wejścia w okres rodzicielstwa wyniosła więc ponad 7 lat.

Dokładne szacunki ograniczyły się do ostatnich 40 tys. lat, ponieważ ustalenie, w jakim wieku ludzie decydowali się na dzieci wcześniej, jest utrudnione. Pomagają w tym jednak mutacje pojawiające się między pokoleniami. Nie są one wspólne dla rodziców i dzieci, ale zwykle występują, gdy DNA ulega uszkodzeniu przed poczęciem. Najnowsze badania nad nimi wykryły, że starsi rodzice mogą przekazywać swoim dzieciom więcej mutacji niż młodsi.

Ojciec z córką /Tatiana Syrikova, pexels.com
fot. Tatiana Syrikova, pexels.com

Dlaczego więc mężczyźni zostają ojcami później niż kobiety matkami? – Można to wytłumaczyć faktem, że mężczyźni są biologicznie zdolni do posiadania dzieci w późniejszym wieku niż kobiety, co podnosi średni wiek ojcostwa – komentował badacz Richard Wang w czasopiśmie Nature.

Na średni wiek, w którym kobiety i mężczyźni decydują się na dzieci, wpływa wiele czynników środowiskowych oraz kulturowych.

Najnowsze odkrycia mają jednak sugerować, że na współczesnych mężczyzn wpływają też czynniki społeczne, a wśród nich presja patriarchalnego społeczeństwa, aby zanim zostaną ojcami skupiali się ona budowie statusu. Czynniki niebiologiczne doprowadziły także do zmian w wieku kobiet. Według World Population Review kobiety rodzą pierwsze dziecko średnio w wieku 28 lat. Jednak w krajach, w których mogą rozwijać karierę zawodową, niektóre z nich decydują się na to dopiero po czterdziestce.

Ze względu na zmianę średniego wieku matek prawdopodobny jest również wzrost wieku ojców. Czas jednak pokaże, czy mężczyźni faktycznie zawsze będą starsi od swoich partnerek.

Zdjęcie główne: Tatiana Syrikova/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO