Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Osoby korzystające z aplikacji randkowych wolą partnerów, którzy są bardziej ugodowi, stabilni emocjonalnie i introwertyczni

Z kolei takie cechy jak sumienność lub otwartość mają mniejsze znaczenie dla uczestników badania.
.get_the_title().

Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Personality and Individual Differences, wykazało, że ludzie korzystający z aplikacji randkowych generalnie częściej pokładali nadzieję w tych osobach, które na swoich profilach sprawiały wrażenie przyjemnych, stabilnych emocjonalnie i introwertycznych.

Badani wybierali takich potencjalnych partnerów, którzy wydawali się być na podobnym poziomie w kwestii ugodowości czy ekstrawersji co oni. Dzieje się tak, ponieważ ludzie mają tendencję do angażowania się w kojarzenie selektywne, które polega na wyborze partnera, z którym mają wspólne cechy. Uczestnicy, którzy sami mieli wyższy poziom ugodowości, częściej dopasowywali się do profili, które były postrzegane jako ugodowe. Ten sam wzorzec zaobserwowano w przypadku otwartości i ekstrawersji. Jednak, wbrew oczekiwaniom, nie było tak w przypadku sumienności.

W badaniu wzięło udział 383 uczestników, którzy oceniali 100 różnych profili osób w aplikacjach randkowych. To pierwsze tak duże badanie na ten temat.

Unsplash.com

Badani zostali również poproszeni o ocenę profili innych, wykorzystując obszerny Inwentarz Wielkiej Piątki do pomiaru ich cech dominujących. To prosty i uniwersalny model struktury osobowości, określający pięć podstawowych czynników: ekstrawersję, neurotyzm, sumienność, ugodowość i otwartość na doświadczenia. Uczestnikom pokazano profile składające się ze zdjęcia oraz krótkiego opisu i zapytano ich, czy chcieliby poznać tę osobę. Opisy były neutralne pod względem płci i zostały stworzone w taki sposób, aby odzwierciedlały różne poziomy cech osobowości Wielkiej Piątki.

Wyniki badania wykazały, że cechy osobowości uczestników nie miały większego wpływu na liczbę profili osób, z którymi chcieliby się potencjalnie spotkać.

Autorzy badania, Jessica De La Mare i Anthony Lee, twierdzą, że wyniki mogą być pomocne w potwierdzeniu teorii, że osoby w długotrwałych związkach są do siebie bardziej podobne pod względem osobowości. Należy jednak zauważyć, że nie wiemy jeszcze wszystkiego o stabilności cech osobowości przez całe życie. W związku z tym, chociaż to badanie potwierdza pogląd, że ludzie chętniej wchodzą w relacje z podobnymi do siebie, nie świadczy jeszcze o tym, że ich osobowości z czasem nie zaczną się różnić.

Tekst: MZ

SPOŁECZEŃSTWO