Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Persil uruchomił w Gdańsku Pralnię Społecznie Odpowiedzialną dla osób w kryzysie bezdomności

Z usług otwartej na początku grudnia pralni ma korzystać nawet tysiąc osób miesięcznie. To doskonały przykład społecznie zaangażowanego projektu, w którym marka robi to, na czym zna się najlepiej.
.get_the_title().

Gdy mówimy o problemach, z jakimi zmagają się osoby w kryzysie bezdomności, na pierwszy plan wysuwa się oczywiście brak dachu nad głową. I niewątpliwie jest to największy problem, ale niestety niejedyny. Izolacja społeczna, kłopoty ze zdrowiem czy z higieną osobistą – to tylko kilka z nich.

Marka Persil postanowiła przyczynić się do rozwiązania tego ostatniego, otwierając w Gdańsku Pralnię Społecznie Odpowiedzialną, czyli bezpłatną pralnię dla osób w kryzysie bezdomności.

Partnerami projektu jest Towarzystwo im. św. Brata Alberta oraz Fundacja Społecznie Bezpieczni. Dlaczego Pralnia Społecznie Odpowiedzialna to tak dobry pomysł? Zima to czas, kiedy osobom w kryzysie bezdomności szczególnie trudno jest dbać o higienę – a tymczasem obecnie, w kontekście pandemii koronawirusa, jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Izolacja społeczna, której doświadczają te osoby, także niejednokrotnie powiązana jest z kwestią czystości. Rozwiązanie tego problemu może przyczynić się do przerwania cyklu wykluczenia, znalezienia pracy i powolnego wychodzenia z bezdomności.

Marka Persil zwróciła więc uwagę na realny problem społeczny i przyczyniła się do jego rozwiązania, robiąc coś, co koresponduje z jej produktami.

Nie tylko przekazała półtorej tony środków piorących, które wystarczą na rok działania pralni i trafią także do pozostałych placówek Towarzystwa im. św. Brata Alberta i mieszkań wspomaganych, ale także sfinansowała wyposażenie pralni – zakupiła pralnice, suszarki i magiel.

Pralnia Społecznie Odpowiedzialna ruszyła z początkiem grudnia i ma działać bezterminowo – warto więc podkreślić, że nie jest tymczasową inicjatywą, która na przykład zniknie wraz z końcem roku. To bardzo istotne, bo to właśnie systemowe i cykliczne wsparcie, a nie doraźna pomoc od czasu do czasu, realnie przyczynia się do wychodzenia z kryzysu bezdomności.

Projekt jest ważny z kilku powodów: prozaiczna rzecz, jak czyste ubrania, da naszym podopiecznym nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też po prostu komfort. I godność, która jest niezwykle ważna. Pralnia stanie się też dźwignią dla kolejnych zmian – budowanie miejsca w oparciu o model ekonomii społecznej umożliwia stworzenie miejsc pracy dla osób, które na co dzień miałyby z tym problem. Co za tym idzie, takie osoby będą mogły zarobić pieniądze, ustabilizować swoją sytuację i rozwijać się – mówi Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

No dobrze, ale jak to właściwie działa? Pralnia Społecznie Odpowiedzialna mieści się przy ulicy Równej 14 w Gdańsku, na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn, które prowadzone jest przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Zarządza nią Fundacja Społecznie Bezpieczni, która zatrudnia tam osoby dotknięte wykluczeniem społecznym. Pralnia podzielona jest na dwie części: jedna przeznaczona jest do prania rzeczy wykorzystywanych w placówkach Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, czyli koców, pościeli czy poduszek, a druga dostępna jest nieodpłatnie dla wszystkich osób potrzebujących. Twórcy tej inicjatywy szacują, że każdego miesiąca z usług pralni będzie korzystać około tysiąca osób. Nie zapomnieli także o tych, którzy z różnych względów nie będą chcieli tam przyjechać, a będą chcieli wyprać swoje rzeczy – streetworkerzy rozdadzą im bony do innych pralni na terenie Gdańska. Firmy niechętnie angażują się w projekty mające pomóc osobom społecznie wykluczonym, dlatego działanie marki Persil jest tym bardziej warte uwagi. To nie jest doraźna pomoc, którą można potraktować jako coś w rodzaju bożonarodzeniowego prezentu – to długofalowe działanie, które ma szansę przyczynić się do realnej zmiany, pomagając osobom korzystającym z Pralni Społecznie Odpowiedzialnej w wyjściu z kryzysu bezdomności.

SPOŁECZEŃSTWO