Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pogarsza się sytuacja osób LGBT+ w Polsce. 12 proc. z nich rozważa emigrację

Opublikowany przez Kampanię Przeciw Homofobii i organizację Lambda Warszawa raport o sytuacji społecznej osób LGBT+ za okres 2019-2020 dostarcza wielu niepokojących danych. Przerwany został obserwowany w poprzednich latach stabilny wzrost akceptacji osób LGBT+ – ich warunki życia i bezpieczeństwo są coraz częściej zagrożone.
.get_the_title().

Polska tęczowa społeczność liczy około dwóch milionów członków. Wśród nich największą grupę stanowią biseksualne kobiety (27,4 proc.), geje (23,8 proc.) i osoby transpłciowe (23,6 proc.). W raporcie przeanalizowano dane zebrane wśród ponad 20 tys. osób LGBT+. Ponad połowa ankietowanych to ludzie młodzi, w wieku 18-25 lat.

69 proc. polskiej tęczowej społeczności chciałoby wziąć w przyszłości ślub, a 37,4 proc. adoptować dziecko.

Jak wynika z najnowszych danych, osoby LGBT+ regularnie spotykają się w Polsce z przejawami nienawiści. Zachowania homofobiczne i transfobiczne są częste również w gronie najbliższej rodziny, na co według specjalistów wpływ ma polityka polskiego rządu oraz prawicowych organizacji i hierarchów kościelnych. W następstwie wrogiej atmosfery, w porównaniu do roku 2017, którego dotyczyła poprzednia edycja raportu, w latach 2019-2020 spadła liczba osób ujawniających swoją tożsamość seksualną przed najbliższą rodziną. Spośród osób, które dokonały coming outu, 10 proc. zostało wyrzuconych z domu, a 20 proc. zdecydowało się na ucieczkę. W tym kontekście niezwykle alarmujący jest też fakt, że 17 proc. badanych ma za sobą epizod bezdomności.

Zdjęcie: Delia Giandeini / Unsplash

Dużym problemem jest też przemoc werbalna i fizyczna, której ofiarami padają osoby LGBT+ w Polsce. Aż 68,5 proc. badanych spotkało się w okresie 2019-2020 z wyzwiskami, pogróżkami, szantażem, pobiciem czy nadużyciem seksualnym. Wysokie zagrożenie przemocą sprawia, że wśród osób LGBT+ częstsze są też przypadki ciężkiej depresji – doświadcza jej od 35 do 47,6 proc. osób.

Na depresję spowodowaną poczuciem wykluczenia i publiczną nagonką cierpi 44 proc. osób LGBT+, a aż 55 proc. badanych przyznało, że miało myśli samobójcze.

Niesłabnąca agresja, brak poczucia bezpieczeństwa i zaufania do państwa w obecnych realiach politycznych sprawiają, że coraz więcej osób LGBT+ rozważa emigrację. Nad wyjazdem z kraju poważnie zastanawia się 12 proc. badanych.

Zdjęcie: Brielle French / Unsplash
Tekst: AD

SPOŁECZEŃSTWO