Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Rodzice, którzy zrywają kontakty z własnymi dziećmi. Co skłania ich do podjęcia takiej decyzji?

Oczekuje się, że relacja między rodzicem a dzieckiem będzie trwała wiecznie i przetrwa wszelkie wzloty i upadki. Dla niektórych rodziców utrzymanie jej może być jednak zbyt trudne. Zdarza się, że dochodzą do momentu, w którym decydują się zerwać kontakty z własnymi dziećmi. Dlaczego?
.get_the_title().

We współczesnym świecie nikogo nie dziwi już fakt, że istnieją dzieci, które zrywają kontakty z własnymi rodzicami. Niestety rzadko mówi się, że takie sytuacje mają miejsce także w odwrotnym kierunku, a niektórzy rodzice odcinają się od potomstwa. Powodem może być mniejsza ilość tych przypadków.

Badanie przeprowadzone w 2015 roku przez brytyjską organizację charytatywną Stand Alone wykazało, że 5 proc. rodziców zainicjowało zerwanie kontaktu ze swoimi dziećmi.

Zarówno w badaniach naukowych, jak i w kulturze popularnej rzadko słyszymy o rodzicach, którzy izolują się od swoich dzieci, ponieważ jest to temat tabu i jest bardzo niewiele miejsc, w których można otwarcie mówić o tym doświadczeniu — wyjaśnia Lucy Blake, starsza wykładowczyni psychologii na University of the West England w Bristolu.

Kłótnia rodzica z dzieckiem /Cottonbro studia, pexels.com
fot. cottonbro studio / pexels.com

Powody, dla których rodzice zrywają relacje z dziećmi, są podobne do tych, przez które dzieci odcinają się od rodziców. Według Lucy Blake wśród najczęściej wymienianych są konflikty rodzinne, różnice w wartościach, takich jak przekonania religijne, nadużywanie wszelkich substancji i toksyczne zachowania. Badanie Stand Alone wykazało, że w przypadku rozpadu relacji z synami najczęściej zgłaszanymi powodami były problemy związane z rozwodem i małżeństwem, podczas gdy w przypadku córek częściej występowały problemy ze zdrowiem psychicznym i przemoc emocjonalna.

Mimo wszystkich występujących problemów, decyzja o zerwaniu kontaktu z dziećmi jest zwykle bardzo trudna.

Mamy bardzo wysokie, niemal boskie oczekiwania wobec rodziców i chcemy, by kochali bezwarunkowo — wyjaśnia Blake. — Może to być dość problematyczne, ponieważ sugeruje się, że powinni oni akceptować wszystko, w tym wszelkiego rodzaju nadużycia psychiczne czy finansowe.

W wielu przypadkach rodzice starają się odpuścić, nawet gdy dzieci ich krzywdzą. Według Jennifer Storey, wykładowczyni psychologii na University of Kent w Wielkiej Brytanii, rodzice będący ofiarami przemocy wciąż martwią się o swoje dzieci. Zarówno im, jak i ludziom wokół trudno jest zaakceptować taką rzeczywistość. Nie mogą jednak zdecydować się na odcięcie od dzieci.

Rodzicielstwo to rola i tożsamość, która jest szanowana, podziwiana i ma trwać przez całe życie. — mówi Blake. W sytuacji, w której więc relacja nie ma dalszej racji bytu i rodzice podejmują decyzje o jej zakończeniu, mogą mieć poczucie, że zawiedli w jednej z najważniejszych roli swojego życia. Biorąc pod uwagę te elementy, zerwanie więzi jest o wiele większym wyzwaniem dla rodziców niż dla dzieci.

Tekst: OP
Zdjęcie: Gus Moretta / Unsplash.com

SPOŁECZEŃSTWO