Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Słowenia wprowadza równość małżeńską i adopcję dla par jednopłciowych

Słoweński parlament uchwalił poprawkę kodeksu rodzinnego umożliwiającą parom tej samej płci zawieranie małżeństw i adopcję dzieci. Oznacza to, że Słowenia jest pierwszym krajem w Europie Wschodniej, w którym obowiązuje równość małżeńska.
.get_the_title().

W lipcu Sąd Najwyższy w Słowenii orzekł, że prawo definiujące małżeństwo wyłącznie jako relację między mężczyzną a kobietą dyskryminuje pary jednopłciowe, a argumenty o ochronie tradycyjnych rodzin są bezzasadne. Sędziowie podkreślili, że taki wyrok nie umniejsza osobom różnej płci, które chcą zawrzeć małżeństwo, a jedynie wprowadza równość między obywatelami. Parlament dostał sześć miesięcy na zmianę tekstu. Zaproponowana nowelizacja prawa rodzinnego została we wtorek (4 października) przyjęta przez 48 posłów. 29 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Dzięki tym zmianom uznajemy prawa par jednopłciowych, które powinni mieć już od dawna – skomentował sekretarz stanu Simon Maljevac.

Oczywiście nie wszystkim podobało się orzeczenie sądu. Zmiany krytykowała główna partia opozycyjna, centroprawicowa Słoweńska Partia Demokratyczna, która zorganizowała również kilka wieców przeciwko nowemu prawu. Sąd jednak nie miał wątpliwości, że zakazywanie małżeństw osób tej samej płci jest po prostu niezgodne z konstytucją.

Słowenia jest pierwszym krajem postkomunistycznym, w którym dokonuje się taka rewolucja – większość jej sąsiadów nie zezwala na związki cywilne i małżeństwa jednopłciowe. Tym samym państwo dołącza do Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Luksemburga, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Zdjęcie: Alexander Grey/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO