Stany Zjednoczone kryminalizują bezdomność

Bezwzględna próba kryminalizacji bezdomności przy jednoczesnym atakowaniu najlepszych praktyk zyskuje na popularności w legislaturach stanowych w całym kraju.
.get_the_title().

Kilka stanów już uchwaliło ustawy zakazujące 'biwakowania na świeżym powietrzu’, w tym Teksas, Tennessee i Missouri, a inne, jak Arizona i Georgia, w zeszłym roku odparły podobne pomysły, jednak w tym pojawiły się nowe propozycje, które sprowadzają się do zrównania spania na zewnątrz z przestępstwem.

Świadczeniodawcy w tych stanach zobowiązali się do aktywnego słuchania osób doświadczających bezdomności, a te mówią otwarcie, że potrzebują mieszkań. Obecnie wiadomo, że dla takich grup brakuje przystępnych cenowo ofert, stałych mieszkań wspomaganych, a nawet tymczasowego schronienia. Wspomniane ustawy nie zaspokajają jednak tych fundamentalnych potrzeb, więc osoby w kryzysie bezdomności nie mają właściwie wyboru. Nie mają dokąd pójść.

Modelowe ustawodawstwo zakazujące nieusankcjonowanych obozowisk i ograniczające finansowanie do stałych mieszkań znalazło uznanie w wielu stanach.

Większość ustaw kryminalizujących bezdomność ma trzy wspólne cechy: wprowadzają ogólnostanowy zakaz biwakowania z sankcjami karnymi dla osób doświadczających bezdomności, politykę 'usankcjonowanych’ obozów lub tymczasowych schronisk, które mają na celu osadzenie ludzi w wyznaczonych miejscach oraz kary finansowe dla lokalnych jurysdykcji, które odmawiają egzekwowania zakazu biwakowania.

Aktywiści mówią, że jeśli nie uda się teraz zażegnać tych ataków, z pewnością pojawią się surowsze przepisy przeciwko osobom doświadczającym bezdomności.

Za zmianami prawa stoi Instytut Cicero – think tank z siedzibą w teksańskim Austin. Organizacja uzasadnia, że zakaz biwakowania jest konieczny dla ratowania życia i od lat forsuje własny model ustawodawstwa antykempingowego w miastach w całym kraju, próbując kryminalizować bezdomność i zatrzymać fundusze na stałe mieszkania. Od momentu powstania Cicero opracował modelowe ustawodawstwo i artykuły naukowe kwestionujące potrzebę stałego mieszkania, zamiast tego opowiadając się za kryminalizacją osób śpiących na zewnątrz. Przeciwnicy Cicero podkreślają, że argumentacja think tanku jest niezgodna z prawdą.

Dogłębna analiza 15 recenzowanych badań wykazała, że ​​’stałe mieszkania wspomagające było skuteczne w zmniejszaniu bezdomności i osiąganiu stabilności mieszkaniowej’, a także, że 'stałe mieszkalnictwo wspomagające znacząco poprawiło stabilność mieszkaniową, przy niewielkim lub zerowym negatywnym wpływie na inne wyniki społeczne i zdrowotne’. Amerykańska Międzyagencyjna Rada ds. Bezdomności zauważa, że kryminalizacja tylko pogłębia tragedię bezdomności. Warto dodać, że zakazy antykempingowe w USA nie są nowe, ale skoordynowane legislacyjne dążenie konkretnej organizacji do orzeczenia, że biwakowanie jest przestępstwem, to nowość.

Eksperci i aktywiści, którzy od lat zajmują się kwestią bezdomności, uważają, że absurdem jest pomijanie podstawowych przyczyn takiego stanu i próba 'poradzenia sobie z problemem’ poprzez uznanie go za przestępstwo.

Instytut Cicero został założony przez Joego Lonsdale’a, współzałożyciela Palantir, firmy zajmującej się technologią nadzoru, której oprogramowanie do analizy danych jest używane przez Departament Obrony, ICE i kilka wydziałów policji w dużych miastach. Lonsdale jest także szefem firmy, której motto brzmi: 'Świat jest zepsuty, naprawmy go’. Przedsiębiorca uważa, że mógłby naprawić świat, przenosząc ludzi do prywatnych więzień, a następnie wykorzystać zachęty rynkowe w celu ograniczenia recydywy.

Tekst: AC
Zdjęcie: Clay LeConey/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO