Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Stany Zjednoczone kryminalizują bezdomność

Bezwzględna próba kryminalizacji bezdomności przy jednoczesnym atakowaniu najlepszych praktyk zyskuje na popularności w legislaturach stanowych w całym kraju.
.get_the_title().

Kilka stanów już uchwaliło ustawy zakazujące 'biwakowania na świeżym powietrzu’, w tym Teksas, Tennessee i Missouri, a inne, jak Arizona i Georgia, w zeszłym roku odparły podobne pomysły, jednak w tym pojawiły się nowe propozycje, które sprowadzają się do zrównania spania na zewnątrz z przestępstwem.

Świadczeniodawcy w tych stanach zobowiązali się do aktywnego słuchania osób doświadczających bezdomności, a te mówią otwarcie, że potrzebują mieszkań. Obecnie wiadomo, że dla takich grup brakuje przystępnych cenowo ofert, stałych mieszkań wspomaganych, a nawet tymczasowego schronienia. Wspomniane ustawy nie zaspokajają jednak tych fundamentalnych potrzeb, więc osoby w kryzysie bezdomności nie mają właściwie wyboru. Nie mają dokąd pójść.

Modelowe ustawodawstwo zakazujące nieusankcjonowanych obozowisk i ograniczające finansowanie do stałych mieszkań znalazło uznanie w wielu stanach.

Większość ustaw kryminalizujących bezdomność ma trzy wspólne cechy: wprowadzają ogólnostanowy zakaz biwakowania z sankcjami karnymi dla osób doświadczających bezdomności, politykę 'usankcjonowanych’ obozów lub tymczasowych schronisk, które mają na celu osadzenie ludzi w wyznaczonych miejscach oraz kary finansowe dla lokalnych jurysdykcji, które odmawiają egzekwowania zakazu biwakowania.

Aktywiści mówią, że jeśli nie uda się teraz zażegnać tych ataków, z pewnością pojawią się surowsze przepisy przeciwko osobom doświadczającym bezdomności.

Za zmianami prawa stoi Instytut Cicero – think tank z siedzibą w teksańskim Austin. Organizacja uzasadnia, że zakaz biwakowania jest konieczny dla ratowania życia i od lat forsuje własny model ustawodawstwa antykempingowego w miastach w całym kraju, próbując kryminalizować bezdomność i zatrzymać fundusze na stałe mieszkania. Od momentu powstania Cicero opracował modelowe ustawodawstwo i artykuły naukowe kwestionujące potrzebę stałego mieszkania, zamiast tego opowiadając się za kryminalizacją osób śpiących na zewnątrz. Przeciwnicy Cicero podkreślają, że argumentacja think tanku jest niezgodna z prawdą.

Dogłębna analiza 15 recenzowanych badań wykazała, że ​​’stałe mieszkania wspomagające było skuteczne w zmniejszaniu bezdomności i osiąganiu stabilności mieszkaniowej’, a także, że 'stałe mieszkalnictwo wspomagające znacząco poprawiło stabilność mieszkaniową, przy niewielkim lub zerowym negatywnym wpływie na inne wyniki społeczne i zdrowotne’. Amerykańska Międzyagencyjna Rada ds. Bezdomności zauważa, że kryminalizacja tylko pogłębia tragedię bezdomności. Warto dodać, że zakazy antykempingowe w USA nie są nowe, ale skoordynowane legislacyjne dążenie konkretnej organizacji do orzeczenia, że biwakowanie jest przestępstwem, to nowość.

Eksperci i aktywiści, którzy od lat zajmują się kwestią bezdomności, uważają, że absurdem jest pomijanie podstawowych przyczyn takiego stanu i próba 'poradzenia sobie z problemem’ poprzez uznanie go za przestępstwo.

Instytut Cicero został założony przez Joego Lonsdale’a, współzałożyciela Palantir, firmy zajmującej się technologią nadzoru, której oprogramowanie do analizy danych jest używane przez Departament Obrony, ICE i kilka wydziałów policji w dużych miastach. Lonsdale jest także szefem firmy, której motto brzmi: 'Świat jest zepsuty, naprawmy go’. Przedsiębiorca uważa, że mógłby naprawić świat, przenosząc ludzi do prywatnych więzień, a następnie wykorzystać zachęty rynkowe w celu ograniczenia recydywy.

Tekst: AC
Zdjęcie: Clay LeConey/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO