Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tylenol – lek na ból społecznego odrzucenia

Odrzucenie przybiera różne formy – utraty pracy, rozstania, hejtu. Emocjonalny stres czasami jest tak silny, że sprawia fizyczny ból i może przerodzić się w depresję. Naukowcy właśnie znaleźli na to pigułkę.
.get_the_title().

Od okropnej randki, przez rozwód czy zwolnienie z pracy, aż po brak przyjaciół albo akceptacji otoczenia. Choć te scenariusze są uniwersalne, zawsze powodują stres emocjonalny. I choć większość z nas potrafi sobie z tym stresem poradzić, odrzucenie społeczne czasami przeradza się w uczucie samotności, depresję, a nawet ból fizyczny.

Badacze spekulują, że ten fizyczny ból odrzucenia to reakcja na stan zagrożenia i utratę ważnego społecznego związku.

A nam, zwierzętom stadnym, takie związki niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania. – Ból społeczny często wiąże się ze zmniejszonymi funkcjami poznawczymi, zwiększoną agresją oraz zaangażowaniem w zachowania samobójcze – twierdzi dr George Slavich, dyrektor laboratorium na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i autor badań nad społecznym bólem odrzucenia. – Często też przeradza się w depresję.

Fot. Jhefferson Santos/ Unsplash

Naukowcy z UCLA twierdzą jednak, że ból społecznego odrzucenia można leczyć, podobnie jak ból zęba czy głowy.

Co więcej, skutecznym środkiem może się okazać Tylenol, popularny lek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Do takiego wniosku Kalifornijczycy doszli po eksperymencie, w którym wzięły udział trzy grupy zdrowych, dorosłych ochotników. Pierwsza grupa każdego dnia przyjmowała 1000 mg acetaminofenu, głównego składnika Tylenolu, druga – placebo a trzecia nie dostawała żadnych środków. Uczestnicy codziennie wypełniali kwestionariusze dotyczące trudnych przeżyć oraz ich interakcji z innymi ludźmi. Proszono ich też, żeby przywoływali sytuacje, kiedy ktoś ich skrzywdził i oceniali prawdziwość stwierdzeń takich jak: „mam nadzieję, że los odpłaci mu/jej za to, co mi zrobił/zrobiła”. Przez trzy tygodnie mierzono również poziom bólu społecznego uczestników za pomocą sześciopunktowej Skali Bólu. – Badania wykazały, że u podstawy bólu fizycznego i społecznego leżą takie same procesy biologiczne zachodzące w mózgu i w ciele – wyjaśnił Slavich. – Na podstawie tych badań stwierdziliśmy, że acetaminofen, który jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu fizycznego, może również łagodzić ból społeczny.

Fot. Christina Victoria Craft/ Pexels

Przyjmowanie acetaminofenu faktycznie zmniejszało u badanych uczucie społecznego bólu – o 18,5 proc. Jest jednak jedno ale.

Ten terapeutyczny efekt występował tylko u badanych, którzy przyjmowali acetaminofem, ale jednocześnie wybaczyli odrzucenie lub krzywdę.

Przebaczenie i acetaminofen wykazały synergiczny efekt łagodzenia społecznego bólu. – Wywierając wpływ na sygnalizację mózgową, spadł ogólny poziom stresu i gniewu, pomagając badanym uwolnić się od negatywności związanej z odrzuceniem społecznym i izolacją – podsumował Slavich. Badanie zostało opublikowane w „Annals of Behavioural Medicine”. Obecnie planowane są dalsze etapy, które pozwolą lepiej zrozumieć biochemiczny mechanizm hamowania społecznego bólu przez aktywny składnik leku.

Zdjęcie główne: Polina Sirotina/ Unsplash
Tekst: AvdB

SPOŁECZEŃSTWO