Utrzymanie przyjaciół jako dorosła osoba to niezłe wyzwanie. Oto 3 sposoby
Jeff Hall, psycholog społeczny z University of Kansas, zbadał, że potrzeba około 200 godzin na zostanie najlepszym przyjacielem. Odnowienie starych przyjaźni może skrócić ten czas. A czas dla wielu to obecnie najcenniejsza waluta. Szkoła, dzieci, samorealizacja, siłownia, obowiązki domowe, dbanie o relacje z partnerką/partnerem… Dziesiątki zadań każdego dnia pochłaniają nas na tyle, że zapominamy, że wokół są też inni, a po kilku przełożonych spotkaniach i nieprzyjętych zaproszeniach w końcu dociera do nas, że nie mamy przyjaciół.
Zwrócił na to uwagę doktorant Andy Proctor. Po 30. zauważył, że faktycznie grono jego znajomych zaczyna się kurczyć. Dlatego w artykule dla Psychology Today podzielił się trzema metodami, które pomogły mu utrzymać bliską relację z przyjaciółmi.
1. Stwórz angażujący rytuał
Dlaczego obchodzimy rocznice w związkach romantycznych, a w relacjach przyjacielskich już nie? Andy Proctor radzi to zmienić: ustalić, od kiedy trwa przyjaźń, stworzyć certyfikat i każdego roku w specjalny sposób świętować. Innym sposobem może być wymyślenie indywidualnego sposobu witania się z przyjacielem lub rytuał regularnego zadawania sobie istotnych pytań.
Jedno z badań wykazało, że osoby, które zadały zestaw pytań zachęcających do większej wrażliwości emocjonalnej, odczuwały znacznie większą bliskość pod koniec rozmowy – pisze doktorant.
2. Nie wykluczaj znajomych, którzy są na innych etapach, niż ty lub w innym wieku
Ktoś bierze ślub, zmienia miejsce zamieszkania, rodzi mu się dziecko? To po prostu nowy etap, który nie musi wykluczać wszystkich, którzy na nim nie są. Proctor pisze, że aktywnie zachęcał znajomych, żeby spędzali razem czas, pomimo tego, że on niedawno został ojcem. Przekonuje, że jest wiele zalet posiadania przyjaciół w różnym wieku (czyli najczęściej na innych etapach życia, niż my).
Według badania AARP dorośli, którzy mają bliskiego, starszego przyjaciela, uważają, że ich przyjaciel częściej niż osoby w podobnym wieku pomaga im dostrzec inną perspektywę (61 procent), inspiruje ich (44 procent) i staje się wzorem do naśladowania (40 procent).
Oczywiście znajomości się psują lub rozwiązują, warto jednak nie dopuścić do sytuacji, by jedynym powodem urwania kontaktu była zmiana etapu życia.
3. Zrób nowego przyjaciela ze starego przyjaciela
Pomyśl o najlepszym przyjacielu, którego kiedyś miałeś. A teraz o waszym najlepszym wspólnym wspomnieniu. Straciliście z jakiegoś powodu kontakt? Możecie spotkać się ponownie? Jest duża szansa, że, nawet jeżeli ostatnio widzieliście się 10 czy 15 lat temu, to poczujecie, jakby czas nie minął. Inwestycja czasu, wrażliwości i wzajemnej chęci, by się widywać może sprawić, że szybko nadrobicie lata i wasza przyjaźń się rozwinie.
Pamiętaj tylko o jednej rzeczy, jeśli zdecydujesz się odnowić starą przyjaźń: niech twój stary przyjaciel będzie 'nowym’. Ciągle się zmieniasz i ewoluujesz, podobnie jak twój przyjaciel. Stary przyjaciel może stać się nowym przyjacielem, ponieważ w rzeczywistości jest nową osobą, podobnie jak ty. Pozwólcie sobie nawzajem być nowymi, a może uda wam się odnowić waszą przyjaźń – pisze Andy Proctor.
Dlaczego utrzymywanie przyjaźni ma tak wielkie znaczenie? Istnieje wiele dowodów, że samotność jest naprawdę szkodliwa dla zdrowia. Ludzie mają biologiczną i ewolucyjną potrzebę przynależności. Jedno z badań wykazało, że kontakty społeczne są tak samo korzystne dla zdrowia fizycznego, jak rzucenie 15 papierosów dziennie i są ważniejsze dla przeżycia niż ćwiczenia fizyczne i walka z otyłością. Inne badanie przeprowadzone przez National Geographic wykazało, że najszczęśliwsi i najdłużej żyjący ludzie na Ziemi spędzają średnio sześć godzin dziennie na kontaktach towarzyskich.
Tekst: AC
Zdjęcie: Ave Calvar/Unsplash