Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wdrożenie AI doprowadziło do zwolnień w polskich firmach

Utrata pracy ze względu na wprowadzanie sztucznej inteligencji grozi przede wszystkim mieszkańcom małych miast oraz wsi.
.get_the_title().

Przygotowany przez Personnel Service Barometr Polskiego Rynku Pracy wykazał, że aż 37 proc. polskich przedsiębiorstw zwolniło co najmniej jedną osobę z powodu wdrażania w firmie automatyzacji lub sztucznej inteligencji. Badanie ujawniło też, że 22 proc. pracowników pochodzących z małych miast, 14 proc. osób ze średnich miast oraz 9 proc. pracujących w dużych miastach ma już doświadczenie utraty pracy na rzecz AI.

Barometr wykazał też, że pracodawcy podchodzą do AI w pełni pozytywnie, ale niechętnie decydują się na szkolenia pracowników.

Według autorów badania przyspieszająca automatyzacja jest dla pracowników impulsem do zdobywania wiedzy i kompetencji. Nowe technologie pokazują pracującym, że ciągłe kształcenie się jest niezbędnym aspektem pracy.

ai/fot. Gerard siderius, pexels.com
fot. Gerard siderius/pexels.com

55 proc. badanych, czyli o 4 punkty procentowe więcej niż rok temu, zadeklarowało, że planuje zdobywać nowe umiejętności. 22 proc. ankietowanych nie ma takiego zamiaru.

Niemal połowa badanych firm planuje przeprowadzić kursy z zakresu obsługi nowych systemów i technologii AI.

Jedynie 3 proc. przedsiębiorstw nie zamierza wcale przygotowywać swoich pracowników na wprowadzenie automatyzacji i wdrażanie sztucznej inteligencji.

Zdjęcie główne: cottonbro studio/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO