Wiadomości TVP: wśród widowni dominują emeryci, mieszkańcy wsi i osoby z wykształceniem podstawowym
Serwis ‘Wiadomości’ nadawany jest codziennie na TVP1 o godzinie 19:30. W ostatnich latach, podczas rządów PiS, program słynie z przekazywania treści jawnie prorządowej, często stosując manipulacje i odwołując się do emocji. Dlatego uznawany jest za serwis propagandowy partii rządzącej.
Wśród widowni dominują emeryci i osoby z wykształceniem podstawowym, lecz w ostatnim czasie wzrósł udział osób o wysokich dochodach.
‘Wiadomości’ ogląda nieco więcej kobiet niż mężczyzn (51,67 proc. kobiet do 48,33 proc. mężczyzn), lecz nie różni się to znacząco od podziału w całości rynku telewizyjnego w naszym kraju.
48 proc. widowni programu do grupa wiekowa 65+, a udział osób młodych jest niewielki, w niektórych przedziałach wynoszący nawet mniej niż 1 proc.
Ogólny udział osób starszych w rynku to około 31 proc., więc wynik ‘Wiadomości’ jest znacząco powyżej średniej. W kwestii miejsca zamieszkania różnice nie są aż tak duże, lecz wśród widzów 'Wiadomości’ widać też ponadproporcjonalny udział osób mieszkających na wsi – to 49,66 proc., podczas gdy wartość ta w całym rynku wynosi 37,13 proc.
Pod względem zarobków w strukturze widzów programu zaszły natomiast widoczne zmiany. Podczas gdy w poprzednich latach serwis śledziło więcej osób o niskich dochodach, teraz pod tym względem struktura widowni zbliża się do średniej całego rynku.
Niemniej rośnie udział osób z wykształceniem podstawowym. W 2019 roku ten odsetek wynosił 46,47 proc., a w roku 2021 już 50,68 proc. Spada za to liczba widzów z wykształceniem średnim – z 38,28 proc. w 2019 roku do 32,41 proc. w 2021. Natomiast w kwestii wykonywanego zawodu dominują emeryci – to aż 60 proc. widzów programu. Niemniej emeryci to grupa dominująca na rynku telewizji i ogólnie odpowiada za 43,76 proc. wszystkich widzów.
Zdjęcie główne: TVP
Tekst: MK