Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

2/3 japońskich mężczyzn sika na siedząco. Dlaczego?

To znacznie więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu.
.get_the_title().

Od końcówki lat 90. stopniowo rośnie liczba japońskich mężczyzn, którzy przyznają się do tego, że sikają na siedząco. Jest to tak popularne, że pojawił się nawet termin, który opisuje takie osoby. Określenie 'suwari-shon’ powstało z połączenia słowa 'suari’, czyli oznacza 'siedzieć’ i 'shonben’, które oznacza 'mocz’. Po raz pierwszy upowszechnianie się wśród Japończyków sikania na siedząco zostało odnotowane ponad dwie dekady temu. W ankiecie z 2007 roku przyznało się do tego 40 proc. mężczyzn.

Przeprowadzone dwa lata później badania wykazały, że trend ten najpopularniejszy jest wśród młodych w wieku od 25 do 35 lat, mieszkających w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Tokio.

W ubiegłym miesiącu firma produkująca kosmetyki Lion Corp postanowiła po raz kolejny przyjrzeć się tej sytuacji. W przeprowadzonej przez nią ankiecie wzięło udział 1,5 tys. Japończyków w wieku od 20 do 60 lat. Okazało się, że aż 60,9 proc. z nich oddaje mocz na siedząco. 49 proc. powiedziało, że w którymś momencie życia zdecydowało się na zmianę, przechodząc ze stania do siedzenia, a 11,9 proc. zawsze sikało na siedząco.

źródło: japan inside

Dlaczego tak jest? Ogromne znaczenie ma tu fakt, że Japonia jest domem najbardziej zaawansowanych toalet na świecie. W tej dziedzinie panuje naprawdę ostra konkurencja, a producenci mają do zaoferowania najróżniejsze udogodnienia – od Wi-Fi po możliwość pobierania, a nawet analizowania próbek moczu i wysyłania ich do laboratorium.

Suwari-shon zapytani o powód swojej decyzji mówią, że sikanie na siedząco jest po prostu wygodniejsze.

Nie ryzykują obsikania deski, a więc nie muszą jej potem czyścić – niechęć do późniejszego sprzątania bałaganu jest najczęściej wymienianym powodem skłaniającym Japończyków do sikania na siedząco. Ale są też inne: wśród nich możliwość odpoczynku i dodatkowy czas na to, by pobuszować w telefonie. Uczestnicy ankiety niekiedy mówią też, że to żony, dziewczyny czy matki zachęcają ich do oddawania moczu na siedząco, by uniknąć bałaganu. Niektórzy sugerują wręcz, że suwari-shon mają większe powodzenie wśród kobiet. Z drugiej strony w toaletach publicznych bardzo często pojawiają się także naklejki, które proszą o sikanie na siedząco. Obecnie coraz popularniejsza jest zresztą teoria mówiąca, że taki sposób oddawania moczu pozwala na dokładniejsze opróżnienie pęcherza.

Zdjęcie główne: ZME Science
Tekst: NS

SURPRISE