20 lat na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zobacz, jak żyją astronauciW tym tygodniu mijają dwie dekady, od kiedy na ISS (International Space Station) zawitała pierwsza załoga. Życie na stacji dalekie jest od sterylności, jaką znamy z filmów.
.get_the_title().

Funkcjonowanie ISS jest efektem współpracy 25 organizacji i agencji kosmicznych z całego świata. W czasie istnienia stacji przyjęła ona 241 członków załogi, ale też kilku turystów. Sposób ich życia jest warty wnikliwej obserwacji w celu oceny tego, co potrzebne będzie w dalszych podróżach międzygwiezdnych. W przyszłości planowane są wszakże loty na Marsa oraz kolejne wyprawy na Księżyc.

Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA

Na ISS składa się 16 modułów – 9 amerykańskich, 4 rosyjskie, 2 japońskie oraz 1 europejski. Każdy moduł jest dość sporych rozmiarów i posiada 5 sypialni. W każdym z nich pracuje 6 członków załogi, którzy służą tam przez 6 miesięcy.

Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA

ISS pozbawione jest sztucznej grawitacji. Nie ma więc tam góry i dołu, a przedmioty po prostu dryfują w powietrzu.

Przez to takie czynności, jak spożywanie płynów czy mycie się, stają się dość problematyczne. Na stacji znaleźć można jednak narzędzia, które trzymają w miejscu pewne rzeczy oraz ludzi – usłana jest ona uchwytami, rzepami, pasami, które ułatwiają codzienne życie.

Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA

Wbrew temu, co widzimy w filmach science fiction, pokład stacji kosmicznej nie jest sterylny i lśniący, lecz brudny od zawieszonego w powietrzu pyłu, okruchów czy nawet naskórka.

Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA

Astronauci wykorzystują różne sposoby, aby czuć się w tym obcym świecie jak w domu. Ważne są celebracje świąt czy urodzin, podczas których można dzielić się jedzeniem i integrować z załogami z różnych stron świata.

Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA

Utrzymanie ISS jest niesamowicie drogie. Samo NASA przeznacza na ten cel od trzech do 4 miliardów dolarów rocznie. Bez większego zainteresowania komercyjnego (np. w turystyce, kinematografii) stacja może zostać zdjęta z orbity, gdy skończy się plan jej finansowania w 2028 roku.

Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA

Zdjęcie główne: NASA
Tekst: Miron Kądziela

Preloader spinner
Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook
Age: