Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Badania wykazały, że holenderskie dzieci wychowywane przez homoseksualnych rodziców radzą sobie lepiej w szkole

Wyniki dotyczą jedynie Holandii. Ten kraj był pierwszym, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci – miało to miejsce w 2001 roku.
.get_the_title().

Wcześniejsze badania dotyczące wyników w nauce dzieci, które są wychowywane przez rodziców tej samej płci, opierały się głównie na małych próbach. Nowe badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie American Sociological Review, bazowało na danych dotyczących 2971 dzieci wychowywanych przez lesbijki lub gejów oraz około 1,2 miliona dzieci, którzy mają rodziców różnej płci. Badanie objęło dzieci urodzone w latach 1998-2007 i wychowywane w Holandii.

Uczniowie, którymi opiekuje się para gejów czy lesbijek, swoimi wynikami w nauce przewyższają dzieci wychowywane przez rodziców heteroseksualnych. Lepiej zdają m.in. test CITO, który jest niezależną oceną uczniów ostatnich klas holenderskich szkół podstawowych. Egzamin, który obejmuje umiejętności czytania i rozumienia oraz matematykę, często określa, do jakiego typu szkoły średniej będzie uczęszczać dziecko. Wyniki dzieci wychowywanych przez rodziców tej samej płci były o 0,14 odchylenia standardowego wyższe niż dzieci, które miały matkę i ojca. Taka przewaga utrzymywała się również w szkole średniej.

Dzieci wychowywane przez rodziców tej samej płci od urodzenia mają o 4,8 proc. większe prawdopodobieństwo ukończenia szkoły niż dzieci, które mają rodziców różnej płci.

Przedstawione wyniki wydają się obalać niektóre z mniej lub bardziej znanych teorii. Jedną z nich jest „teoria specjalizacji”, która sugeruje, że dzieci potrzebują rodzica każdej płci, ponieważ matki i ojcowie różnią się stylem wychowywania i uczą innych umiejętności. Kolejną teorią jest ta, mówiąca, że rodzice będą więcej inwestować w swoje dzieci biologiczne. W przypadków małżeństw homoseksualnych zawsze co najmniej jedna osoba nie jest biologicznym rodzicem dziecka, więc zgodnie z teorią inwestycje rodziców będą niższe.

unsplash.com

Autorzy badania chcą obalić wyżej wymienione teorie i proponują nowe, poparte dowodami naukowymi. Rodzice tej samej płci mają generalnie wyższy status społeczno-ekonomiczny niż heteroseksualni rodzice. Wynika to z czasochłonnych i kosztownych procedur, których wymaga się od par tej samej płci w celu posiadania dzieci.

W Holandii koszty adopcji wahają się od 15 do 40 tys. euro. Cena zabiegu in vitro to około 1,5 tys. euro.

Z kolei wyższy status społeczno-ekonomiczny przekłada się na lepsze wyniki w nauce. Rodzice tej samej płci mogli mieć również wyższą motywację do zostania rodzicami, a ta motywacja jest silnie skorelowana z wykształceniem. Kolejnym czynnikiem jest to, że dzieci wychowywane przez parę lesbijek mogą otrzymywać „podwójną dawkę macierzyństwa”. W literaturze już jakiś czas temu stwierdzono, że matki spędzają więcej czasu ze swoimi dziećmi, co jest korzystne dla ich rozwoju. W sytuacji gdy dziecko ma dwie matki, mogą one wykazywać zwiększony wysiłek w opiece czy komunikacji.

Różnice w wynikach w nauce może i nie są kolosalne, jednak w dalszym ciągu są niezaprzeczalnie wyższe. Dzieci wychowywane przez małżeństwa homoseksualne mogą czuć się bezpiecznie w szkołach. Ich sytuacja rodzinna nie wywołuje w nich dodatkowego stresu związanego z akceptacją wśród rówieśników. Około 96 proc. Holendrów zgadza się z tym, że homoseksualiści powinni mieć takie sam prawa jak osoby heteroseksualne.

Zdjęcie główne: unsplash.com
Tekst: Marta Zinkiewicz

SURPRISE