Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Biodegradowalny brokat – nareszcie!

Prawe cały brokat którego kiedykolwiek użyliśmy, pływa sobie gdzieś teraz po świecie.
.get_the_title().

Brokat znajdziemy w kosmetykach, kolorowych drinkach czy pod dywanem, jako pamiątka z Halloween 2019. Błyszczące drobinki stały się symbolem dobrej zabawy i przyjemnie spędzonego czasu z lekką nutką kiczu.

Można go kochać lub nie, ale na pewno nie powinno się go ignorować, bo zostanie z nami na zawsze.

Choć maleńki, brokat ma całkiem spory wpływ na środowisko – to nic innego jak mikroplastik, który w końcu trafi do mórz i oceanów. Na szczęście dla jego miłośników, powoli zaczynają pojawiać się bardziej przyjazne wersje, częściowo wykonane z naturalnych składników. Brokat opracowany przez badaczy z Uniwersytetu w Cambridge może wywołać prawdziwą rewolucję. Naukowcy są pewni, że znaleźli idealny roślinny zamiennik, który zapewni bezpieczny i zrównoważony blask.

I tu wchodzi ona, cala lśniąca. Celuloza. (Tak naprawdę cała bezbarwna).

Ten biobrokat został wykonany z celulozy z pulpy drzewnej, ale do jego wytworzenia nadaje się każdy materiał roślinny, z którego można ją łatwo uzyskać. Sprawdzą się nawet odpadki, jak skórki z bananów czy mango.

To czysta celuloza, więc można ją nawet jeść.

A teraz najważniejsza cecha każdego porządnego brokatu: ikoniczny, multikolorowy błysk. Został uzyskany dzięki iryzacji, zwanej tez tęczowaniem lub ubarwieniem strukturalnym. Zjawisko, które obserwujemy na pawich piórach czy skrzydłach motyli, zostało wykorzystane do stworzenia całkowicie biodegradowalnych drobinek.

Brokat oparty na celulozie może zmienić szczególnie branżę kosmetyczną. Tylko w Europie do produkcji kosmetyków używa się rocznie około 5 tys. ton mikroplastiku. Nowy, w pełni roślinny zamiennik może być wytworzony za pomocą dostępnych maszyn. Trwają prace nad wprowadzeniem masowej produkcji. Dzięki temu brokatowe drobinki będą wszędzie, ale nie na wieki. Wyobraźcie sobie radość rodziców na całym świecie.

Zdjęcie główne: Sharon McCutcheon/unsplash
Tekst: ECL

SURPRISE