Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcesz poczuć większą pewność siebie? Przestań używać tych zwrotów!

Według badań przeprowadzonych przez grupę psychologów i behawiorystów, by osiągnąć większą pewność siebie, należy zmienić sposób myślenia. Ma w tym pomóc porzucenie negatywnych zwrotów oraz przeistoczenie ich w bardziej pozytywne wersje.
.get_the_title().

Poniżej przedstawiona jest lista zwrotów, które można wykorzystywać zamiast ich negatywnych alternatyw.

Mogę spróbować to zrobić zamiast Nie zrobię tego

Według psychologów nie można na starcie zakładać własnej porażki. Wmówienie sobie, że spróbujesz coś zrobić, daje szanse na faktyczne osiągnięcie tego oraz niestawianie własnych wymagań za wysoko. Może to ułatwić odniesienie sukcesu.

Ponieważ to zrobiłem, teraz wiem, że… zamiast Nigdy nie powinienem tego zrobić

Przemiana takiego zdania nastraja na bardziej pozytywne myślenie. Akceptuje się wydarzenia, które miały miejsce oraz wyciąga z nich dodatkowe wnioski. Można przez to poznać samego siebie od nowej, nieznanej dotąd strony.

Zrobię/Nie zrobię tego (w zależności od własnej decyzji) zamiast Powinienem to zrobić

Jak mówią badacze, słowo 'powinien’ jest kontrolujące i może wywierać presję. Lepszym podejściem jest więc przejęcie kontroli nad własnym życiem i decydowanie o wykonywanych czynnościach.

Nie rozumiem tego teraz zamiast Jest to zbyt skomplikowane

Podejmując się nowego zadania, nie można od razu założyć, że dana sprawa jest nierozwiązywalna. Staje się to wtedy niezmiennym faktem i może ograniczyć możliwość rozwoju czy zmiany.

Czego się z tego nauczę? zamiast Dlaczego muszę to robić?

Psychologowie twierdzą, że takie pytanie przemienia czynność, która może nas denerwować. Staje się wtedy ona sprawą, z której możemy się czegoś nauczyć, odnajdując pozytywy w wykonywaniu trudnego dla nas zadania.

Zrobię to zamiast Muszę to zrobić

Usunięcie jednego słowa odmienia znaczenie całego zdania. Podjęcie się zadania z pozytywnym nastawieniem sprawia, że staje się to okazją do rozwinięcia umiejętności, a nie przymusem.

I tak sobie z tym poradzę zamiast To nie fair!

Zamiast powtarzania sobie negatywnej mantry oraz poczucia przegranej, lepiej zmierzyć się z postrzeganą niesprawiedliwością. Pozwala to na znalezienie rozwiązań, które mogą doprowadzić do sukcesu.

Tym razem się nie udało zamiast Nie udało mi się

Wmówienie sobie, że jedna porażka przekreśla wszystkie inne możliwości, jest niesprawiedliwością wobec samego siebie. Sprawy mogą potoczyć się nie tak, jak tego oczekiwaliśmy, lecz należy pamiętać o wszelkich kolejnych szansach.

SURPRISE