Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ciemna triada cech osobowości a inwestowanie w kryptowaluty

Makiawelizm, psychopatia i narcyzm – to pomaga przy inwestowaniu w kryptowaluty.
.get_the_title().

Grupa naukowców z Queensland University of Technology odkryła, że osoby, które inwestują w kryptowaluty, mają zestaw cech nazywany 'ciemną triadą’. Pojęcie to wprowadzone zostało przez dwóch psychologów – Delroya Paulusa i Kevina Williamsa – na oznaczenie społecznie niepożądanych cech osobowości.

Do ciemnej triady zalicza się makiawelizm, narcyzm oraz psychopatia.

Osoby o takich cechach często manipulują innymi, nie mają empatii i zachowują się egoistycznie. Przebywanie z nimi nie jest na dłuższą metę korzystne ani dla naszego samopoczucia, ani zdrowia psychicznego.

No dobrze, ale jak to się ma do kryptowalut? Naukowcy z Queensland University of Technology poprosili 556 osób o wypełnienie internetowych testów osobowości, a także o odpowiedzenie na pytania dotyczące ich stosunku do kryptowalut i tego, czy zamierzają w nie inwestować w przyszłości. 26 proc. badanych zadeklarowało, że posiada kryptowaluty, natomiast 64 proc. wyraziło zainteresowanie ich zakupem.

Okazało się, że istnieje korelacja między ciemną triadą a pozytywnym stosunkiem do inwestowania w kryptowaluty. Dlaczego?

Najistotniejszą przyczyną jest to, że osobowości ciemnej triady chętnie podejmują ryzyko – a kryptowaluty je gwarantują.

Zwłaszcza wśród pewnych siebie narcyzów ten czynnik jest na pierwszym miejscu. Osobowości makiaweliczne cechuje z kolei brak zaufania do rządu, który może owocować wiarą w teorie spiskowe. Fakt, że kryptowaluty istnieją poza oficjalnym systemem bankowym, wydaje im się niezwykle kuszący. Psychopaci natomiast obawiają się, że nie inwestując w kryptowaluty, przegapią coś istotnego, co jest udziałem innych i włącza się w nich coś w rodzaju sadystycznego FOMO.

Jednak główny autor badania, którego wyniki opublikowane zostały w magazynie naukowym ’Personality and Individual Differences’, Di Wang, ostrzega przed wyciąganiem pochopnych wniosków i podkreśla, że naukowcy przebadali póki co tylko podzbiór osób zainteresowanych kryptowalutami, które przejawiają te cechy i dlatego też nie jest ono reprezentatywne.

Zdjęcie główne: Jievani Weerasinghe/Unsplash
Tekst: NS

SURPRISE