Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Co jeść wieczorem, żeby dobrze się wyspać

Zastanawiasz się, dlaczego jednej nocy zasypiasz podczas pierwszych pięciu minut ulubionego serialu, a kolejnej oglądasz zdjęcia kotów do drugiej w nocy i choć jesteś zmęczony, nie chce ci się spać? Odpowiedź może kryć się w tym, co zjadłeś na kolację.
.get_the_title().

Na szybkość zasypiania i jakość snu wpływ ma nie tylko wygodny materac czy zasłony blackout w sypialni. O tym, czy dobrze się wyśpimy, decydują przede wszystkim różne substancje chemiczne produkowane przez nasz mózg. Zobacz, co warto zjeść na kolację, żeby zasnąć jak dziecko i przespać spokojnie całą noc.

Wiśnie

Podczas badań nad wpływem soku z wiśni na regenerację sportowców po treningu odkryto, że poprawiła się jakość ich snu. W owocach wiśni, ale również jagód i borówek, zawarte są spore ilości melatoniny, czyli hormonu regulującego cykl dobowy. Wspierają leczenie bezsenności i pomagają unikać jet lagu.

Orzechy

Najbogatsze w hormon snu są pistacje, ale migdały i orzechy włoskie też mają go sporo. Inne ważne składniki orzechów to wapń i magnez. Niedobór wapnia może być przyczyną nocnych pobudek, natomiast brak magnezu wiąże się bezpośrednio z poziomem adrenaliny, trudnościami w zasypianiu i syndromem niespokojnych nóg.

Banany

Są napakowane substancjami niezbędnymi, by dobrze się wyspać. Węglowodany działają usypiająco, magnez i potas rozluźniają spięte mięśnie, witamina B6 i tryptofan sprzyjają zrelaksowaniu i zapadaniu w sen.

Biały ryż

Badania wykazały, że wysoka zawartość węglowodanów w ryżu zjedzonym do godziny przed snem poprawia jego jakość. Za ten efekt odpowiada wzmożona produkcja neuroprzekaźnika – serotoniny zwanej przez niektórych hormonem szczęścia.

Zielona herbata

Zawiera teaninę, aminokwas, który pomaga zmniejszyć stres i sprzyja relaksacji. Przed snem wypij jedną filiżankę – wybierz wersję decaf, bo zawarta w herbacie kofeina w większej ilości da efekt odwrotny do zamierzonego.

Hummus

A dokładnie główny składnik hummusu – ciecierzyca zawiera tryptofan, kwas foliowy i witaminę B6. Taki koktajl pomaga regulować cykl snu i czuwania, dostrajając zegar biologiczny. To z tryptofanu powstają wspomniane hormony snu i szczęścia, w czym udział bierze witamina B6.

Indyk

Kolejne dobre źródło tryptofanu. Badania wykazały, że osoby spożywające na kolację posiłki bogate w ten aminokwas następnego dnia były mniej senne. Polepszyły się też ich zdolności poznawcze, prawdopodobnie w wyniku dobrze przespanej nocy. Na poprawę jakości snu wpływ ma też białko, którego w mięsie nie brakuje.

Bataty

Potas relaksuje, węglowodany sprzyjają produkcji serotoniny i lekko „zamulają”, co przed snem jest akurat plusem. Zwykłe ziemniaki też będą okej!

Ryby

Zwłaszcza tłuste, takie jak łosoś czy makrela. Osoby, które spożywały łososia atlantyckiego przed snem trzy razy w tygodniu zasypiały średnio o 10 minut szybciej niż ci, którzy jedli wołowinę lub wieprzowinę. Nie wiadomo, czy odpowiada za to witamina D, czy bogactwo innych składników, takich jak kwasy Omega-3, tryptofan, witamina C oraz B6.

Kiszonki

Podczas procesu fermentacji powstaje GABA, naturalny neuroprzekaźnik występujący w naszym układzie nerwowym. Efektem jego działania jest rozluźnienie, uspokojenie i uczucie senności. W badaniach wykazano również jego działanie antystresowe i przeciwlękowe – zapewnia więc wszystko, co potrzebne, żeby dobrze się wyspać.

Tekst: Aleksandra van den Born

SURPRISE