Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czasem ekstrawertyk, czasem introwertyk? Witaj w klubie ambiwertyków

Wieczór sam na sam z Netfliksem? Bardzo chętnie! Clubbing z przyjaciółmi do rana? Też super! Ambiwersja to całkiem przyjemna i sensowna sprawa.
.get_the_title().

W najprostszym podziale osobowości (choć wszelkie tematy z nią związane wcale nie są proste!) można wyróżnić dwa ogólne typy postaw: introwersję i ekstrawersję. Takiego podziału dokonał ojciec psychologii analitycznej – Carl Gustav Jung.

Choć mało kto ma osobowość skrajnie introwertyczną lub ekstrawertyczną, charakteryzującą się ekstremalnym nasileniem cech im przypisywanych, to często jesteśmy określani właśnie jako jeden z tych dwóch typów.

Tymczasem nie zawsze mamy poczucie, że da się to jednoznacznie stwierdzić, bo choć czasem mamy ochotę kupić bilet w jedną stroną na bezludną wyspę, to kiedy indziej jesteśmy duszą towarzystwa – a przynajmniej czerpiemy z różnych interakcji międzyludzkich ogromną radość. Jeśli to was dotyczy, to powinniście poznać pojęcie ambiwersji.

To pojęcie wprowadził do świata psychologii Hans Eysenck, którego można również nazwać autorytetem w dziedzinie badania osobowości. Jego teza o tym trzecim typie osobowości może ułatwić wielu z nas odpowiedź na pytanie: 'Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem?’. Ambiwersja to mieszanka cech tego podziału. I nie ma tu jednoznacznej miarki, która ma określić, czy nasza osobowość aby na pewno do niej pasuje.

Ambiwersja to szerokie spektrum zachowań, które po prostu dowodzą, że odludkiem lub party animal możemy być naprzemiennie.

A to, czy górę weźmie introwertyczna, czy ekstrawertyczna strona naszej osobowości, może zależeć od naszego nastroju, celów, okoliczności, w których się znajdujemy lub ludzi, z którymi przebywamy. Portal Science to People rozróżnia 3 typy ambiwertyktów: introwertyków, którzy w pewnych sytuacjach lub w pewnym towarzystwie zmieniają się w ekstrawertyków, antyspołecznych ekstrawertyków, czyli osoby, które przed lub po spotkaniach z ludźmi muszą naładować baterie lub po prostu lubią być same częściej niż typowi ekstrawertcy, i introwertyków, którzy – jeśli sytuacja tego wymaga – potrafią być ekstrawertyczni. W praktyce mianem ambiwertyka można określić osobę, która ma udane życie towarzyskie, ale nie kręci się wokół niego cały jej świat. Co więcej, jeśli wśród osób, z którymi przebywa, trafi się ktoś o osobowości dominującej lub skrajnie ekstrawertycznej, momentalnie się wycofa – nie będzie czuła potrzeby, by brylować czy z nią konkurować.

Zresztą nawet jeśli ma co czynienia z osobami, z którymi lubi przebywać, to po jakimś czasie zatęskni za chwilą samotności.

ScienceOfPeople.com

Forbes sporządził listę postaw i zachowań, które można przypisać ambiwertykom. Jeśli możecie się podpisać pod większością z nich, to od teraz tak właśnie możecie się określać.

1. ’Równie dobrze odnajduję się, pracując w grupie, co w pojedynkę.’

2. ’Na spotkaniach towarzyskich nie czuję się niekomfortowo, ale spędzanie zbyt dużo czasu z ludźmi mnie męczy.’

3. ’Bycie w centrum uwagi bywa fajnie, ale nie na dłuższą metę.’

4. ’Niektórzy powiedzą o mnie, że jestem milczkiem, inni – że jestem bardzo wygadany.’

5. ’Wokół mnie nie musi ciągle się coś dziać, ale zbyt długie przestoje sprawiają, że się nudzę.’

6. ’Mogę się zatracić w rozmowie z kimś bez reszty, ale równie chętnie oddaję się własnym myślom.’

7. ’Small talk mnie nie krępuje, ale nudzi.’

8. ’Jeśli chodzi o zaufanie do ludzi, to bywam sceptyczny, ale zdarza mi się też dawać im od razu duży kredyt zaufania.’

9. ’Spędzanie czasu w samotności po jakimś czasie zaczyna mnie nudzić. Z drugiej jednak strony – zbyt dużo czasu wśród ludzi wysysa ze mnie całą energię.’

Jeśli właśnie się okazało, że jesteście ambiwertykami, to gratulacje! Wielu psychologów uważa, że to świetne połączenie cech, a osoby, które je posiadają – mimo przełączania się z introwersji na ekstrawersję i ma odwrót – można nazwać najbardziej stabilnymi emocjonalnie. Pozazdrościć!

Źródło zdjęcia głównego: Brooke Cagle/Unsplash
Tekst: KD

SURPRISE