Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy da się kogoś zastrzelić i nie zabrudzić się krwią? Fizycy obalili obronę Phila Spectora

Słynny producent muzyczny twierdził, że nie mógł zamordować aktorki, bo jego marynarka była czysta.
.get_the_title().

Phil Spector to legendarna postać. Jako producent muzyczny w latach 60. i 70. współpracował ze wszystkimi, z którymi warto było współpracować: The Crystals, The Ronettes, The Beatles, Johnem Lennonem, George’em Harrisonem, Tiną Turner czy Leonardem Cohenem. Zasłynął jako osoba, która wymyśliła technikę 'ściany dźwięku’. Jednak Spector znany jest także ze swoich pozamuzycznych dokonań.

W 2003 roku oskarżony został o morderstwo Lany Clarkson – amerykańskiej aktorki, znanej między innymi z 'Człowieka z blizną’. 6 lat później został za to skazany i poszedł do więzienia.

Spector nigdy nie przyznał się do winy. Aktorka zginęła w wyniku rany postrzałowej głowy. Na broni nie znaleziono odcisków palców, co skomplikowało sprawę. Spector w chwili śmierci Clarkson miał na sobie białą marynarkę. Jako że zabrudziło ją tylko kilka kropel krwi, linia obrony była taka, że to nie producent zabił aktorkę – w końcu gdyby to zrobił, z pewnością na marynarce wylądowałoby więcej krwi.

Choć Spector zmarł na początku tego roku, naukowcy dopiero teraz postanowili sprawdzić, czy da się komuś strzelić w głowę i nie zabrudzić marynarki. Zabrała się za to trójka fizyków: prof. Alexander Yarin z University of Illinois w Chicago, dr James Michael i dr Daniel Attinger z Iowa State University. Okazało się, że ma to związek z gazami, które przekierowywane są przez hamulce wylotowe w pistolecie. Gazy te ulatniają się w formie pierścieni wirowych. – Przy strzelaniu z bliskiej odległości gazy wylotowe zakłócają rozpryski krwi i odbijają krople – tłumaczy Yarin. Naukowcy sprawdzili to za pomocą eksperymentów z wykorzystaniem piankowego pojemnika ze świńską krwią.

Zaobserwowali, że gazy nie tylko rozbijają krople krwi na mniejsze kropelki, ale też odwracają jej kierunek, sprawiając, że ląduje w większości nie na sprawcy, a na ofierze.

Zwłaszcza gdy sprawca stanie pod wyjątkowo korzystnym kątem. I tak mogło stać się właśnie w przypadku Spectora. Naukowcy sądzą, że czysta, biała marynarka wcale nie jest więc podejrzana – wyjaśnienia należy szukać w fizyce.

Tekst: NS

SURPRISE