Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dajmy roślinom tworzyć muzykę!

Rośliny czują... muzykę! Dzięki technologii zastosowanej w urządzeniu PlantWave możemy posłuchać kawałków, które nagrywają nasi doniczkowi przyjaciele!
.get_the_title().

2012 rok, Philadeplhia Museum of Art. Trwa wystawa zatytułowana „Data Garden Quartet”, podczas której goście mogli uczestniczyć w wyjątkowym koncercie muzyki botanicznej. Wystąpili: Filodendron (syntezator), Szeflera 1 (generator rytmu), Szeflera 2 (syntezator basu) i Sansewieria gwinejska (dodatkowe efekty). Kwartet Data Garden wykonał cztery piosenki, wszystkie improwizowane.

Artysta i twórca „Data Garden Quarter” Joe Patitucci połączył siły z muzykiem Jonem Shapiro, aby przekazać tę technologię innym. Tak narodził się MIDI Sprout, który pozwolił artystom i muzykom wykorzystywać dane z roślin do kontrolowania profesjonalnego sprzętu muzycznego, takiego jak syntezatory i oprogramowanie muzyczne. Ale MIDI Sprout to wciąż było za mało – ludzie chcieli słuchać muzyki botanicznej w domowym zaciszu. Więc narodził się nowy projekt – PlantWave. Niewielkie impulsy elektryczne w roślinie wywoływane są przez bodźce zewnętrzne – wiatr, słońce, wodę, dotyk. Impulsy to reakcja rośliny na otaczający ją świat.

Dzięki elektrodom umieszczonym na liściach, urządzenie PlantWave jest w stanie przechwycić drgania i zmienić je w muzykę.

I to muzykę niezwykłą, przy której oddech zwalnia, a rzeczywistość schodzi na drugi plan. Czujniki PlantWave łączą się z telefonem, tabletem lub laptopem za pomocą Bluetootha. Dzięki temu można posłuchać swoich roślin w domowym zaciszu lub zabrać PlantWave na wędrówkę i wsłuchać się w naturę – i to dosłownie! Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie Kickstarer.

Tekst: WR

SURPRISE