Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego popcorn jedzony pałeczkami smakuje lepiej?

Naukowcy podpowiadają, jak odnaleźć przyjemność w prostych codziennych rzeczach za pomocą łatwej sztuczki. Sprawdź, co zrobić, żeby życie miało lepszy smak.
.get_the_title().

Czy odczuwasz podobny poziom przyjemności z korzystania z ulubionych rzeczy, co na początku? Jeśli nie, nowe badania pokazują, jak w bardzo prosty sposób można to zauważalnie odświeżyć – wystarczy tylko, by wyuczone sposoby użytkowania zamienić na te mniej konwencjonalne. – Kiedy ludzie jedzą popcorn za pomocą pałeczek, czują większe skupienie na tym, co tu i teraz, są więc bardziej zaangażowani w doświadczane smakowych odczuć. Działa to podobnie jak w restauracjach, gdzie jedzenie podawane jest w zupełnej ciemności. I nie chodzi tu o to, że brak światła jest czymś wyjątkowym, ale o to że niecodzienny sposób jedzenia, wyłączając jeden ze zmysłów, intensyfikuje inne – twierdzi Robert Smith, współautor badania z Fisher College of Business.

W następnym badaniu Smith wraz z Edem O’Brienem (University of Chicago Booth School of Business) zaprosili 68 osób, informując je, że badanie będzie dotyczyło wolniejszego spożywania jedzenia. Połowa uczestników miała zjeść 10 prażonych ziaren kukurydzy, używając tylko dłoni, druga zaś z pomocą pałeczek.

Rezultaty pokazały, że ludzie jedzący popcorn pałeczkami odczuwali większą przyjemność, a smak i struktura jedzenia były dla nich intensywniejsze niż zwykle.

Nie chodzi tu o to, że jedzenie pałeczkami jest lepsze niż palcami – jest po prostu nowe.

Nawet picie wody zostało ocenione jako przyjemniejsze, gdy sposób był nowatorski – sprawdzano poziom satysfakcji przy użyciu kieliszka do martini czy chłeptania jej językiem jak kot.
Poza zmysłem smaku sprawdzono także, jak na takie zmiany zareaguje wzrok. Uczestnicy innego eksperymentu mieli za zadanie obejrzeć trzy razy z rzędu krótkie, jednominutowe wideo nakręcone kamera GoPro, na którym widać jazdę motocyklem z perspektywy kierowcy. Najpierw widzieli je dwa razy w zwykły sposób, by później zostać podzieleni na 3 grupy. Pierwszej polecono uformować ze zwiniętych dłoni okulary i przyłożyć je do oczu, tak by śledzić jazdę motocyklisty, kiwając się w przód i w tył, w rytm jego dynamiki. Druga oglądała wideo do góry nogami, a ostatnia w klasyczny sposób. Ci, którzy widzieli film z odwróconego ekranu nie doświadczyli dużej frajdy, mimo ze był to niecodzienne. Najwięcej radości doświadczyła grupa „okularowa”.

Dodatkowo po zakończeniu badań naukowcy zasugerowali, że jeśli uczestnicy mają ochotę, mogą zabrać ze sobą plik z wideo – najczęściej decydowali się na to ci, którzy czerpali z niego największą przyjemność.

Te odkrycia mogą mieć różne przełożenie na życie codzienne. Gdy na przykład jesz pizzę, po zjedzeniu pierwszego plasterka w swój zwykły sposób, kolejny możesz spróbować zjeść nożem i widelcem, a następny zrolować palcami i odgryzać po kawałku. Zamiast pozbywać się sofy, która ci się znudziła, możesz umieścić ją w innym pokoju. Znajdowanie coraz to nowych sposobów na cieszenie się posiadanymi przedmiotami – zamiast kupować nowe – może być dzięki temu prostsze niż ci się wydaje.

Tekst: Anna Opas
Zdjęcia: Ana Livecchi

SURPRISE