Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Echoizm, czyli przeciwieństwo narcyzmu

Nie umiesz reagować na komplementy? Nie lubisz, kiedy ludzie zwracają na ciebie uwagę? To może być echoizm – uważa amerykański psycholog.
.get_the_title().

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, co wyróżnia narcyzów. Sam termin nawiązuje do mitu o Narcyzie, pięknym mężczyźnie, który zakochał się we własnym odbiciu w tafli wody. Jednak zanim do tego doszło, kochało się w nim wiele nimf – wśród nich także Echo. Nimfa, ukarana wcześniej przez bogów utratą głosu, mogła tylko powtarzać słowa innych.

Próbowała wyznać Narcyzowi miłość, używając do tego jego słów, ten jednak ją odtrącił, a nimfa spędziła resztę życia w osamotnieniu – tak że w końcu pozostał po niej tylko głos skazany na powtarzanie fraz wypowiedzianych przez innych.

Właśnie do tego mitu nawiązuje psycholog kliniczny i wykładowca Harvard Medical School Craig Malkin w swojej koncepcji echoizmu. – Echoizm to strach przed poczuciem wyjątkowości czy też wyróżnieniem się w jakikolwiek sposób, nawet pozytywnie. To lęk przed tym, że ktoś może cię wziąć za osobę narcystyczną – tłumaczy Malkin.

Echoizm różni się nieco od wyodrębnionego już wcześniej w psychologii zaburzenia osobowości noszącego nazwę osobowości unikającej. W przypadku osobowości unikającej mamy do czynienia z niesłusznie zaniżoną samooceną, skrajną introwersją i trudnościami w relacjach społecznych, przy jednoczesnej chęci uczestniczenia w relacjach interpersonalnych. Echoizm z kolei odnosi się do sytuacji w związku, a konkretnie – w związku z narcyzem. Jak rozpoznać osobę o takich tendencjach?

Jak tłumaczy Malkin, to ludzie, który będąc w związku totalnie koncentrują się na drugiej osobie i jej potrzebach, tracąc przy tym własny głos.

Malkin mówi, że rozpoznał takie tendencje u siebie i powiązał je ze swoim dzieciństwem – psycholog sam miał narcystyczną matkę. – Jeśli masz narcystycznego rodzica, który zawłaszcza dla siebie całą przestrzeń i cały pokój, aby tylko poczuć się dobrze ze sobą, a jesteś osobą wrażliwą na ludzki temperament, to będziesz rezygnować z tej przestrzeni, by móc poczuć bliskość z tym rodzicem – tłumaczy.

Możliwy jest też inny scenariusz – kiedy rodzice powtarzają ci często, że nie powinno się mieć zbyt dużego ego i za dużo myśleć o sobie.

Jak tłumaczy psycholog, osoby dotknięte echoizmem mają w późniejszym życiu tendencję do nawiązywania relacji, czy to przyjacielskich, czy to romantycznych, właśnie z narcyzami. Jak objawia się echoizm? – Mam problem z cieszeniem się komplementami. Nie lubię mówić o sobie. Kiedy ludzie pytają mnie o moje preferencje, gubię się. Boję się, że mogę być dla innych ciężarem – tłumaczy Malkin. Osoby dotknięte echoizmem problemu zawsze szukają w sobie – czyli całkiem odwrotnie niż narcyzi, którzy w pierwszej kolejności zawsze obwinią o to innych. Dlatego też jako psycholog Malkin pomaga swoim pacjentom w odnalezieniu ich własnego głosu oraz w stworzeniu nowych wzorców radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Stworzył także test (w języku angielskim), dzięki któremu możecie sprawdzić, jak plasujecie się na skali narcyzmu i echoizmu.

SURPRISE