GUA SHA – starożytna chińska technika, poprawiająca wygląd skóry, podbija świat beauty
Pisaliśmy już o sposobach na regenerację w nowym roku – jednym z nich jest masaż GUA SHA. Czym jest ta metoda i dlaczego stała się sławna w świecie beauty? To tradycyjna starożytna technika uzdrawiająca, która pochodzi z Chin. Nazwa wywodzi się od dwóch chińskich słów – „GUA” oznacza skrobać, natomiast „SHA” to czerwona wysypka. Sama ta gra słów daje nam obraz zabiegu – metoda polega bowiem na „skrobaniu” ciała, aż do zaczerwienienia skóry.
Jakie są główne zalety takiego masażu? GUA SHA poprawia krążenie krwi i limfy, wspomagając usuwanie toksycznych związków z organizmu. Technika działa głównie przeciwzapalnie i przeciwbólowo – przynosi szybką ulgę w bólu związanym z napięciem mięśniowym, działa na bóle stawów oraz poprawia krążenie, podnosząc tym samym sprawność fizyczną i psychiczną. Pozostałe odnotowane działania dotyczą również leczenia gorączki i infekcji czy poprawy jakości snu.
Masaż GUA SHA wykonywany jest specjalnymi narzędziami o zaokrąglonych końcach, które tradycyjnie sporządzane są z rogów zwierząt, jadeitu lub kwarcu. Ciało osoby poddawanej zabiegowi nacierane jest oliwką, a następnie przystępuje się do „skrobania”. Efektem jest uczucie miejscowego ciepła, które jest objawem zaczerwienionej skóry – rozgrzane partie pobudzone są do intensywniejszej pracy i regeneracji chorych tkanek, dostarczane jest im więcej tlenu oraz substancje odżywcze.
Dlaczego branża beauty zwróciła uwagę na tę technikę? Udowodniono, że GUA SHA poprawia kondycję skóry oraz – poprzez zmniejszenie napięcia mięśni – wygładza płytkie zmarszczki. Atrakcyjnie wyglądające przyrządy służące do wykonywania zabiegu bardzo szybko rozprzestrzeniły się na Instagramach blogerek i blogerów urodowych. Piękne przedmioty z jadeitu czy kwarcu podbijają serca zachodnich influencerów, propagując starożytną metodę w ten sam sposób, co ceramiczne bongo popularne w zeszłym roku.
Po zabiegu zaleca się nie zażywać kąpieli, nie używać maści ani kosmetyków. Aby wspomóc proces detoksykacji organizmu, powinno się natomiast pić jak największe ilości wody. GUA SHA nie poleca się kobietom ciężarnym, osobom biorącym leki przeciwzakrzepowe oraz ze skłonnością do silnych krwawień.
Tekst: DS