Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak rozpoznać, że masz do czynienia z psychopatą albo narcyzem?

Zwróćcie uwagę na te 5 sygnałów ostrzegawczych.
.get_the_title().

Przebywanie z psychopatami i narcyzami na dłuższą metę nie jest korzystne ani dla naszego samopoczucia, ani zdrowia psychicznego.

Niestety nie wszyscy mamy tę zdolność, aby szybko takie osoby wyłapać i wyeliminować z naszego życia towarzyskiego czy nawet uczuciowego.

Choć generalnie psychopatia różni się od narcyzmu, obie należą do tak zwanej „ciemnej triady osobowości” (wraz z makiawelizmem) i mają pewne wspólne pola – wśród nich wyróżnić możemy zwłaszcza zdolność do manipulowania innymi. Mamy dla was listę 5 sygnałów ostrzegawczych, które pomogą szybko zidentyfikować psychopatę czy narcyza. Przekonajcie się, czy podczas czytania tej listy nie zapala się wam w głowie czerwona lampka:

1. Opowiada najintymniejsze szczegóły ze swego życia
Zupełnie się nie znacie, ale po chwili rozmowy wiesz już wszystko o najintymniejszych szczegółach jego życia? To może być psychopata albo narcyz. Historie te mają pokazać go w konkretnym świetle, sprawić, że poczujesz się, jakbyś obcował z gwiazdą filmową, która umożliwia ci wgląd w jej prywatność (opowiadając na przykład dziwne historie rodzinne). Jednocześnie wytwarza się przy tym poczucie intymności, które przygotowuje grunt pod przyszłe manipulacje.

2. Wszystko albo nic
Oczywiście nie zawsze opowiadanie szalonych prywatnych historii nie jest wyłącznie domeną psychopatów i narcyzów. Jeśli jednak wysłuchujesz ich już od jakiegoś czasu, a jednocześnie odpowiadająca je osoba wie o tobie mniej niż nic, to może być znak, że chce cię od siebie uzależnić. Z drugiej strony, jeśli te osobiste wynurzenia sprawiają, że też zaczynasz się uzewnętrzniać i coraz chętniej odpowiadać na pytania dotyczące twoich prywatnych problemów – też jest powód do obaw. Psychopata lub narcyz może wykorzystać tę okoliczność do zdobycia twojego zaufania.

3. Jeszcze raz to samo
Pamiętasz tę niesamowitą historię, którą opowiadał ci rozmówca w podpunkcie pierwszym? Jeśli słyszysz ją kolejny i kolejny raz, możesz mieć powód do obaw, zwłaszcza gdy opowiadana jest słowo w słowo tak samo. Psychopata trzyma się scenariusza i mówi to dokładnie po to, by wywołać konkretny efekt.

4. Przysługi
Narcyz czy psychopata częściej niż inne osoby będzie prosić cię o specjalną przysługę. Nie dlatego, że nie poradzi sobie z daną kwestią, tylko dlatego, bo czuje się uprawniony do korzystania z twego czasu i wysiłku. Na początku może się to wydawać nieszkodliwe, ale gdy już udowodnisz, że można cię kontrolować lub tobą manipulować, liczba tego typu przysług znacznie się zwiększy.

5. Pasywno-agresywne komplementy
Na pierwszy rzut ucha brzmi jak komplement, ale szybko odkrywasz, że kryje się w nim też duża złośliwość pod twoim adresem? Psychopata lub narcyz może chcieć cię wytrącić z równowagi, by zobaczyć, czy zaczniesz się bronić, czy udasz, że tego nie słyszałeś. Komentarze psychopaty pod twoim adresem rzadko będą po prostu niemiłe – częściej będą obliczone na to, by brzmieć nieprzewidywalnie. Psychopatów i narcyzów wyróżnia także brak empatii, więc w kontaktach towarzyskich koniecznie zwróćcie na to uwagę!

Tekst: NS

SURPRISE