Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Japońska kawiarnia, z której nie wyjdziesz, póki nie zrobisz tego, co miałeś

Dobre rozwiązanie dla chronicznych prokrastynatorów.
.get_the_title().

Masz deadline na napisanie książki lub artykułu, ale nie możesz się zmusić do pracy? Ta mieszcząca się w Tokio kawiarnia to coś dla ciebie. L

okal, który nosi adekwatną nazwę Manuscript Writing Café i leży w dzielnicy Kōenji, z otwartymi ramionami przyjmie wszystkie osoby piszące, które goni czas.

Koncept jest stosunkowo prosty. ’Manuscript Writing Cafe to miejsce tylko dla osób, które mają pisarski deadline. Chodzi o utrzymanie w kawiarni atmosfery skupienia i napięcia’ – tłumaczy na Twitterze właściciel miejsca, Takuya Kawai.

Jakie są zasady?

Wchodząc do kawiarni, deklarujesz w recepcji, ile słów zamierzasz dziś napisać i o której chcesz skończyć.

Od tej pory raz na godzinę podchodzi do ciebie jeden z pracowników lokalu i pyta, jak ci idzie. Może być miły albo bardzo stanowczy – to już zależy od ciebie i od tego, co postanowisz, wypełniając formularz. W końcu każdy jest z nas jest inny i nie wszystkich motywuje to samo.

I to już prawie wszystko: możesz opuścić lokal dopiero w momencie, gdy uda ci się zrealizować wyznaczony na dziś cel. Co, jeśli idzie ci naprawdę mizernie? Spokojnie, nikt nie będzie cię przetrzymywać przez noc, wyjdziesz wraz z zamknięciem kawiarni.

Nie wiadomo, w jaki sposób pracownicy powstrzymują gości przed opuszczeniem lokalu. Trzeba jednak podkreślić, że to bardzo sprytna decyzja marketingowa.

Zwłaszcza że za każdą godzinę spędzoną w kawiarni się płaci, a ponadto wypada kupić tam choćby kawę (jedzenie można sobie zamówić z innych miejsc).

Miejsce jest oczywiście dostępne nie tylko dla pisarzy czy dziennikarzy. Mogą z niego skorzystać także tłumacze, copywriterzy czy korektorzy, krótko mówiąc: wszystkie osoby, które pracują ze słowem.

Pomysł spotkał się w internecie z życzliwym przyjęciem i wiele osób mówi, że przydałoby się im takie miejsce. Manuscript Writing Café ma jednak i swoich krytyków, którzy podkreślają, że presja w żadnym wypadku nie sprzyja kreatywności.

Tekst: NS

SURPRISE