Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jest jeden typ osobowości, który poparłby ideę połączenia ludzkiego umysłu i maszyny

Mowa o makiawelistach, czyli osobach instrumentalnie traktujących innych, zawierających chłodne relacje interpersonalne i nieposiadających wyższych uczuć. Ci ludzie często manipulują innymi, chcąc osiągnąć zyski tylko dla siebie, są nieufni i lekceważący.
.get_the_title().

Zgodnie z nowymi badaniami opublikowanymi w 'Personality and Individual Diffferences’ osoby identyfikujące się z maksymą 'cel uświęca środki’ są bardziej skłonne do popierania technologii, która umożliwia przesyłanie ludzkiej świadomości do maszyny. To odkrycie rzuca światło na to, w jaki sposób dyspozycje psychologiczne są powiązane z akceptacją futurystycznej technologii.

Naukowcy za pomocą platformy Prolific Academic przeprowadzili ankietę, w której wzięło udział 1007 osób. Badani byli pytani o poglądy na temat przesyłania myśli, musieli ustosunkować się do 12 moralnie niejednoznacznych dylematów, poddali ocenie mroczne cechy osobowości i wypełnili miarę wrażliwości na obrzydzenie.

Osobiście uważam, że przesyłanie myśli jest na tyle nietypowym pomysłem, że warto byłoby zbadać, co o tym sądzą zwykli ludzie – powiedział jeden z autorów badania Michael Laakasuo, adiunkt nauk kognitywistycznych na Uniwersytecie w Helsinkach i główny badacz grupy badawczej Moralność Inteligentnych Maszyn. – Ten rodzaj technologii może (potencjalnie) całkowicie przedefiniować, co to znaczy być człowiekiem – jednak nie ma praktycznie żadnej publicznej dyskusji, polityki ani zainteresowania etyką tworzenia bytów przesłanych przez umysł.

Ex Machina (2015)

Laakasuo i jego współpracownicy odkryli, że ludzie z silnymi utylitarnymi preferencjami moralnymi – którzy szukają jak największych korzyści dla jak największej liczby osób, nawet jeśli oznacza to poświęcenie jednostki – bardziej akceptowali technologię przesyłania umysłu. Z kolei cechy osobowości psychopatycznej były słabo powiązane z akceptacją takiego rozwiązania.

Osoby 'bezduszne’ będą bardziej aprobować tę technologię niż przeciętna osoba.

Naukowiec utrzymuje, że większość osób identyfikujących się jako transhumaniści to prawdopodobnie utylitaryści, ale ten nastawiony na użyteczność kierunek prawdopodobnie działa również jak tarcza, za którą mogą się ukryć samolubne, bezduszne jednostki. Takie osoby hipotetycznie mogłyby w przyszłości dążyć do nieśmiertelności, bo poniekąd do tego mogłoby doprowadzić przesyłanie myśli maszynie.

Naukowcy z Moralności Inteligentnych Maszyn zajmują się badaniem psychologii moralnej rozwoju technologicznego. Jednak wciąż nie są pewni, dlaczego przesyłanie myśli jest dla niektórych istotne, a dla innych kontrowersyjne. Udało im się jednak ustalić, że dezaprobata dla tej technologii ma coś wspólnego z wrażliwością na obrzydzenie seksualne. Według naukowców taka technologia nadchodzi i może wywołać burzę stulecia. Dlatego teraz jest najlepszy moment na dyskusję o tej moralności. Za 15 lat może być już za późno.

Zdjęcie główne: Metropolis (1927)
Tekst: MZ

SURPRISE