Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jeżeli to czytacie, jest spore prawdopodobieństwo, że jesteście nieszczęśliwi

Współczesne źródła stresu? Duża liczba lajków pod zdjęciami twoich znajomych. Jakiś czas temu ukazały się badania dowodzące, że ludzie nie posiadający konta na Facebooku są szczęśliwsi.
.get_the_title().

Znacie to uczucie. Wasza przyjaciółka publikuje zdjęcie psa i zbiera 120 lajków. Na drugi dzień to wy wrzucacie fotkę – nowe profilowe, prosto z profesjonalnej sesji. Okazuje się, że lubi ją 5 osób.

Wielokrotnie już podnoszono głosy, że Facebook, który w teorii miał tworzyć wirtualną wspólnotę, paradoksalnie przyczynia się do podziałów, wywołując zazdrość wśród jego użytkowników. Dodatkowo zarzuca mu się negatywny wpływ na samoocenę, a także pogwałcanie prawa do prywatności.

Wszystko wskazuje na to, że nie ma w tym przesady. Dniesienia duńskich badaczy potwierdzają związek pomiędzy częstym użytkowaniem Facebooka a samopoczuciem. Oczywiście to pierwsze działa na niekorzyść drugiego.

Liczbę 1095 badanych podzielono na dwie grupy. Jedna posiadała standardowy dostęp do słynnego portalu społecznościowego, druga natomiast była zmuszona do zrobienia sobie tygodniowej przerwy od logowania. Po zakończonym eksperymencie wszystkim uczestnikom zadano pytania dotyczące ich samopoczucia.

Okazuje się, że ci, którym odcięto dostęp do Facebooka byli bardziej towarzyscy, mniej zestresowani oraz rzadziej doskwierało im poczucie samotności.

Po kilku dniach dostrzegłam, że lista moich dziennych zadań realizowana jest szybciej, a swój czas spędzam bardziej produktywnie – mówi Sophie Anne Dornoy, jedna z uczestniczek eksperymentu. Czułam również pewnego rodzaju spokój, kiedy nie musiałam konfrontować się z doniesieniami Facebooka – dodaje Sophie.

Facebook jest nieustannie bombardowany przez pozytywne newsy, nawet w czasie beznadziejnej pogody (a przecież w Danii to codzienność). To sprawia, że świat, gdzie każdy stara się pokazać z jak najlepszej strony, wytwarza wiele dysonansów – chcieliśmy sprawdzić, co się stanie, kiedy odetniemy ludzi od ich źródła – komentuje eksperyment Meik Wiking z kopenhaskiego Instytutu Badań nad Szczęściem. Okazuje się, że powinniśmy przystopować. Zamiast nieustannego porównywania się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych, warto zrelaksować się i odetchnąć pełnią życia w realu.

SURPRISE