Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jeżeli twój związek nie ma tych dwóch cech, to znaczy, że nie będzie długotrwały – dowodzą naukowcy

Naukowcy wskazali dwie cechy, które cementują relacje uczuciowe. Są one według badaczy istotnym warunkiem, który pozwala przetrwać długoletnim związkom.
.get_the_title().

Temat rozwodów jest zgłębiany przez nauki społeczne w Stanach Zjednoczonych od lat 70. Wtedy po raz pierwszy tak gwałtownie skoczyła liczba rozwodów (miało to związek między innymi z tym, że po raz pierwszy stał się wtedy możliwy rozwód bez orzekania o winie).

Dziś aż połowa małżeństw zawieranych w Stanach kończy się rozwodem, w Polsce ten współczynnik wynosi 27 proc.

Psycholog John Gottman jest jednym z naukowców, którzy badają związki małżeńskie od lat 70., a dzięki jego ustaleniom wiadomo, dlaczego niektóre małżeństwa się rozpadają, a inne nie. W roku 1986 Gottman wraz z Robertem Levensonem, również psychologiem, obserwowali w warunkach laboratoryjnych interakcje między świeżo zaślubionymi osobami. Pary podłączone do elektrod odpowiadały na proste pytania dotyczące ich związku. Okazało się, że te osoby, które podczas badania były bardziej zestresowane – ich akcja serca była przyspieszona, krew płynęła szybciej i bardziej się pocili – sześć lat później nie były już razem.

Pary, których związki przetrwały próbę czasu podczas badania były spokojne – udało im się wytworzyć relacje, w której czują się komfortowo pod względem emocjonalnym i fizycznym.

Następne badania Gottmana odbyły się w 1990 roku na kampusie Uniwersytetu w Waszyngtonie, który przerobiony został tak, aby przypominał ośrodek wypoczynkowy. 130 par nowożeńców zaproszono do spędzenia tam doby tak, jakby były na wakacjach i obserwowano ich interakcje. W ciągu dnia pary podejmowały liczne próby kontaktu, na przykład jedna osoba próbowała zwrócić uwagę drugiej na to, co właśnie zaobserwowała.

Okazało się, że aż 87 proc. związków, w których druga osoba była zainteresowana tym, co chce jej pokazać partner (na przykład siedzącym na gałęzi ptakiem), przetrwało próbę czasu.

Dzięki swoim badaniom, Gottman jest w stanie przewidzieć z 94 proc. prawdopodobieństwem, czy para się rozstanie. Ci, którym grozi zerwanie nie traktują partnera z uznaniem i hojnością – nie słuchają go, ani mu nie pomagają w codziennym życiu. Zamiast tego krytykują i wyłapują popełniane przez niego błędy.

Również wzajemna życzliwość jest czynnikiem spajającym związki. Wiąże się z tym zwracanie uwagi na potrzeby partnera i bycie świadomym jego intencji.

Życzliwość nie oznacza, że nie wyrażamy swojej złości, ale informuje o sposobie, który wybieramy, aby ją wyrazić. Możemy obrzucać partnera obelgami, ale możemy również wybrać życzliwszą ścieżkę i wyjaśnić, dlaczego czujemy się skrzywdzeni i źli – tłumaczy Julie Gottman, również psycholog.

W związku istotne jest też dzielenie się swoim szczęściem – relacje, w których jedna osoba szczerze cieszy się z sukcesu drugiej i jest żywo zainteresowana jej planami, rzadziej kończą się rozstaniem.

Źródło: Business Insider

SURPRISE