Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kalendarz najciekawszych astronomicznych wydarzeń 2021 roku

W tym roku warto spoglądać w niebo. Całkowite zaćmienie Księżyca, piękne deszcze meteorów i “pierścień ognia” to tylko kilka z ciekawych atrakcji, czekających na nas pośród gwiazd.
.get_the_title().

21 grudnia 2020 roku na niebie mogliśmy zaobserwować wielką koniunkcje Jowisza i Saturna, czyli znaczne zbliżenie się (oczywiście, tylko pozorne) obu planet do siebie. W tak bliskiej odległości kątowej planety nie znajdowały się od 1623 roku. Na kolejną tak spektakularną wielką koniunkcję będziemy musieli poczekać do 2080 roku, ale i nadchodzące dwanaście miesięcy przyniesie nam wiele fascynujących wydarzeń astronomicznych. Poniżej przedstawiamy kalendarz najciekawszych z nich.

11 lutego

Jeżeli 11 lutego wstaniemy na pół godziny przed wschodem Słońca, tuż nad horyzontem zobaczymy w bliskiej odległości Jowisza i Wenus, a nieco dalej także Saturna.

Źródło zdjęcia: t3.com

9/10 marca

W nocy z 9 na 10 marca również będziemy mogli podziwiać bliskie rozmieszczenie planet. W jednej linii ustawią się Merkury, Jowisz oraz Saturn. W ich pobliżu widoczny będzie Księżyc. Posiadacze lornetek będą mieli szansę dostrzec nawet jeden z księżyców Jowisza.

21/22 kwietnia

W nocy z 21 na 22 kwietnia będzie miał miejsce deszcz spadających gwiazd z roju Lirydów. Lirydy produkują około dwudziestu meteorów na godzinę. Są również najstarszymi znanymi rojami meteorów, które zostały zarejestrowane przez ludzkich obserwatorów. Po raz pierwszy ich obecność odnotowali astronomowie chińscy już w 687 roku p.n.e

26/27 kwietnia

Superksiężyc, który zobaczymy m.in. w nocy z 26 na 27 kwietnia, to zjawisko, gdy Księżyc osiąga najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu wydaje się on do 14 proc. większy i świeci do 30 proc. jaśniej. Superksiężyce pojawią się także 26 maja oraz 4 listopada.

Źródło zdjęcia: usatoday.com

26 maja

26 maja zobaczymy nie tylko superksiężyc, ale też całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety, w Polsce nie będziemy mieli szansy tego zobaczyć – całkowite zaćmienie będą mogli podziwiać mieszkańcy zachodnich obszarów Stanów Zjednoczonych, Australii i południowo-wschodniej Azji.

Zamieszkujący te rejony będą mogli liczyć na piękne widoki – Księżyc będzie stopniowo ciemniał, a następnie przybierze krwistoczerwony odcień.

Najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca, które będzie można w całej okazałości obejrzeć w Polsce, wypadnie dopiero w roku 2029.

10 czerwca

10 czerwca będzie miało miejsce pierścieniowe zaćmienie Słońca. Zjawisko to ma miejsce, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłania światło słoneczne. W przeciwieństwie do całkowitego zaćmienia, kiedy Księżyc całkowicie zasłania Słońce, podczas zaćmienia pierścieniowego tzw. “pierścień ognia” – ognista łuna światła – otacza cień Księżyca. Niestety w Polsce zaćmienie widoczne będzie jedynie w fazie częściowej.

Źródło zdjęcia: universetoday.com

11/12 sierpnia

Tradycyjnie, w sierpniu zobaczymy najgłośniejszy w roku pokaz “spadających gwiazd”, czyli szczyt roju Perseidów. Obserwatorzy będą mogli zobaczyć wówczas nawet 100 “spadających gwiazd” na godzinę.

19 listopada

W listopadzie miejsce będzie miało częściowe zaćmienie Księżyca. Będzie jednak widoczne przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

25 listopada

Krótko po zachodzie Słońca 25 listopada znowu pojawi się gratka dla obserwatorów planet – w jednej linii ustawią się Wenus, Saturn oraz Jowisz.

4 grudnia

W grudniu miejsce będzie miało całkowite zaćmienie Słońca. Zła wiadomość jest jednak taka, że aby je zobaczyć, należałoby udać się na Antarktydę. Możliwe, że przy dobrych warunkach pogodowych zaćmienie Słońca będzie widoczne także w niektórych częściach Afryki Południowej.

13/14 grudnia

Podczas szczytu roju Geminidów, który wypadnie tej grudniowej nocy, przy dobrej pogodzie będziemy mogli dostrzec aż 120 meteorów na godzinę. To najbardziej aktywny deszcz meteorów występujący w ciągu całego roku.

Zdjęcie główne: Jeremy Thomas//Unsplash
Tekst: Kasia Wardzyńska

SURPRISE