Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Liczba posiadanego rodzeństwa wpływa na nasze zdrowie psychiczne

Koncepcja 'rozmycia zasobów' może wyjaśniać ten fenomen.
.get_the_title().

Grupa naukowców z Ohio State University stworzyła specjalne zestawy pytań, na które odpowiedziało ponad 18 tys. amerykańskich i chińskich nastolatków. Każda z grup dostała dostosowany do siebie zestaw.

Wyniki badań ujawniły zależność pomiędzy większą liczbą rodzeństwa a gorszym stanem zdrowia psychicznego.

Dotychczasowe badania wykazały, że posiadanie większej liczby rodzeństwa wiąże się z pewnymi pozytywnymi skutkami, więc nasze wyniki nie były oczywiste – komentuje Doug Downey, główny autor badania i profesor socjologii. Według badaczy jednym z czynników, który mógłby wyjaśniać ten fenomen, jest koncepcja ’rozmycia zasobów’.

rodzeństwo/fot. ermias tarekegn, pexels.com
fot. ermias tarekegn/ pexels.com

W psychologii zakłada się, że dostępność zasobów rodzicielskich, takich jak czas, uwaga i finanse, maleje wraz ze wzrostem liczby dzieci w rodzinie. W efekcie wpływa to na różne aspekty rozwoju potomstwa, takie jak dobrostan poznawczy, społeczny i emocjonalny. – Jeśli pomyślisz o zasobach rodziców jak o torcie, to jedynak dostanie cały, czyli całą uwagę – dodaje Downey. – Kiedy dodamy rodzeństwo, każde dziecko otrzyma mniej zasobów ze strony rodziców, a to może mieć wpływ na jego zdrowie psychiczne.

Poprzednie badanie dowiodło, że posiadanie rodzeństwa ma również zalety.

Dzieci w wieku przedszkolnym, które posiadały rodzeństwo, wykazywały lepsze umiejętności społeczne. Dlatego też Downey twierdzi, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych analiz i przebadanie innych czynników, takich jak sytuacja społeczno-ekonomiczna, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne dzieci.

Zdjęcie główne: Саша Лазарев/Pexels.com
Tekst: OP

SURPRISE