Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Lista lektur na ciężkie czasy, czyli co czytać w okresie kwarantanny

W dobie panującej zarazy w końcu mamy czas na nadrobienie wszystkich zaległości lekturowych. Wybraliśmy dla was najbardziej wartościowe książki, dzięki którym dowiecie się więcej o zarazach, wirusach, szczepionkach i pandemiach.
.get_the_title().

Telewizja i radio w ostatnich dniach prześcigają się w tworzeniu teorii spiskowych dotyczących szerzenia się wirusów i innych patogenów wywołujących groźne choroby. Rzetelna, naukowa wiedza, poparta wieloletnimi badaniami pozwoli zapobiec zbiorowej panice i psychozie.

Oto lista najciekawszych pozycji do przeczytania przez okres kwarantanny:

1. „Epidemia. Od dżumy, przez HIV i Ebolę” Shah Sonia, Wydawnictwo Znak

Źródło: Wydawnictwo Znak

Przez dynamiczny rozwój technologii, medycyny i innowacji w wielu dziedzinach nieco zapomnieliśmy o tym, że w naturze ciągle dochodzi do licznych mutacji, co sprawia chociażby, że antybiotyki wykazują coraz mniejszą skuteczność na wiele chorób bakteryjnych. Coraz częściej mówi się również o wirusach, na które nie ma lekarstwa. Epidemiolodzy twierdzą, że za kilkadziesiąt lat świat może dotknąć bardzo poważna pandemia, która pochłonie życie 165 milionów osób.

Czy czarny scenariusz sprawdzi się szybciej, niż przewidywano?

Książka pochyla się nad bezradnością Światowej Organizacji Zdrowia i większości firm farmaceutycznych w walce z szerzeniem się wirusów i innych patogenów. Czy ludzkość XXI wieku jest w stanie stawić czoła pandemii? Czy stanie się ona naszą rzeczywistością na najbliższe kilka lat? Przeczytajcie sami.

2. „Grypa. Sto lat walki” Brown Jeremy, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Źródło: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Między 1918 a 1919 rokiem kilkadziesiąt milionów ludzi straciło życie z powodu panującej na całym świecie „hiszpanki”. Pandemia wirusa H1N1 aż na rok sparaliżowała ludzkość. Rozwój medycyny i dostęp do nowoczesnych leków sprawił, że coraz mniej boimy się powszechnie znanej grypy. Ale czy słusznie?

Zgodnie ze statystykami popularny wirus zabija każdego roku ok. 30 tys. osób. I to tylko w samych Stanach Zjednoczonych.

Autor (dziennikarz naukowy, lekarz) bierze pod lupę historię najsłynniejszego wirusa, zadaje pytania o obecny stan i przyszłość rozwoju patogenu. Przygląda się popularnym szczepionkom na wirusa grypy i omawia ich skuteczność. Zadaje też pytanie o to, czy władze, WHO i firmy farmaceutyczne są gotowe na kolejną światową pandemię.

3. „Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu” Mnookin Seth, Wydawnictwo Czarne

Źródło: Wydawnictwo Czarne

Słowo „szczepionka” było w ostatnich latach odmieniane przez wszystkie przypadki. Wokół tematu narosło wiele mitów i uprzedzeń, co przyczyniło się ostatecznie do powrotu ciężkich i dawno zapomnianych chorób. Zwłaszcza wśród małych dzieci. Odrzucenie rzetelnej wiedzy naukowej i powstawanie ruchów antyszczepionkowych stało się aż nazbyt popularne.

Dlaczego teorie spiskowe tak dobrze czują się w naszych społeczeństwie?

Seth Mnookin zastanawia się, jakie jest źródło wszelkich fobii i lęku. W książce nie brakuje również zarysu historii medycyny i odniesień do najbardziej znanych badań naukowych, które są odpowiedzią na wiele trapiących ludzi pytań. Czy wiedza i rozsądek weźmie górę nad paniką i chaosem ruchu antyszczepionkowego? Czym grozi zaniechanie szczepienia dzieci? O wszystkim dowiecie się z tej książki.

4. „Zarazki, geny a cywilizacja” David Clark, Wydawnictwo Sonia Draga 

Źródło: Wydawnictwo Sonia Draga

David Clark skupia przeprowadza czytelnika przez wciągającą i arcyciekawą historię ludzkości od strony, o której mówi się bardzo rzadko.

Bakterie, wirusy i inne zarazki są nieodłączną częścią ludzkiego życia.

Ich zależność między genami warunkuje naszą odporność immunologiczną, co wpływa na podatność na choroby. Co ciekawe, ma to także znaczenie w kontekście rozwoju cywilizacji, w tym kultury, a nawet religii. Od starożytnego Rzymu i ataku Hunów, poprzez rozwój genetyki, po czasy współczesne – drobne mikroorganizmy ukształtowały ludzkość. Patrząc na to od tej strony, okazuje się, że nie nie człowiek jest panem tej planety, a całkiem niepozorne, żywe istoty.

5. „Co nas (nie) zabije” Jennifer Wright, Wydawnictwo Poznańskie 

Źródło: Wydawnictwo Poznańskie

Najnowsza propozycja od Wydawnictwa Poznańskiego rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące największych plagi w historii ludzkości.

Okazuje się, że nie tylko koranawirus może zdziesiątkować naszą populację. Spore szansę mają także m.in. taniec, seks i brudne ręce.

Przykładem może być chociażby historia kobiety z Strasburga, której spontaniczny, szalony i bardzo długi taniec skończył się śmiercią ponad 400 osób. Tytułowych plag w historii ludzkości było całkiem sporo. Autorka po kolei opisuje największe z nich, zaczynając od starożytności. Przeczytasz tutaj o „hiszpance”, dżumie, cholerze, gruźlicy i innych chorobach, o których ludzkość powoli zapomina. Wszystko przedstawione jest z dystansem i dużym poczuciem humoru. To doskonałe połączenie wiedzy i dobrej zabawy.

Pamiętaj, że większość z książek możesz kupić w formie e-booka lub w księgarniach on-line, nie wychodząc z domu.

Tekst: PKW

SURPRISE