LSD rzeczywiście otwiera 'drzwi percepcji’
LSD, czyli dietyloamid kwasu D-lizergowego, zsyntetyzowane zostało przez szwajcarskiego chemika Alberta Hoffmana. Początkowo miało być stymulatorem oddechowo-krążeniowym. Gdy jednak Hoffman opacznie wchłonął trochę substancji, odkrył, że ma ona na niego dziwny wpływ. 3 dni później, dokładnie 19 kwietnia 1943 roku, naukowiec przyjął LSD świadomie i wybrał się na rower – ten dzień jest znany jako 'Bicycle day’, czyli pierwszy zarejestrowany trip na kwasie. Od tej pory substancja zrobiła oszałamiającą karierę, zwłaszcza wśród kontrkultury. Jej wielkim entuzjastą był pisarz Aldous Huxley, autor książki 'Drzwi percepcji’ o wpływie substancji psychoaktywnych. To właśnie od tego tytułu wzięła się nazwa zespołu The Doors. Obiegowa opinia na temat LSD mówi, że substancja przenosi w inny wymiar i pozwala otworzyć drzwi percepcji – dlatego tak chętnie sięgali po nią choćby hippisi poszukujący oświecenia.
Niedawno grupa badaczy dowiodła, że w obiegowej opinii jest dużo naukowej prawdy – kwas rzeczywiście niweluje bariery, które ograniczają ludzkie myśli, pozwalając im wędrować i doświadczać świata na nowo.
– Zwykle nasze myśli i napływające informacje są filtrowane przez nasze wcześniejsze doświadczenia. Ale jeśli pozbędziesz się tego filtra, spojrzysz na świat nowymi oczami. Otrzymasz zupełnie nową perspektywę – tłumaczy Parker Singleton z Cornell University w Nowym Jorku.
Naukowcy z Cornell University wzięli pod lupę tak zwany 'REBUS model’ (’REBUS’ to akronim od 'relaxed beliefs under psychedelics’), który zakłada, że to mózg pomaga nam zrozumieć świat, efektywnie przetwarzając informacje, którego dostarczają mu zmysły. Oszczędza jednak czas, idąc na skróty i dostosowując się do tego, co już wiemy, by zapewniać szybkie reakcje.
Sytuacja zmienia się jednak, gdy w grę wchodzą psychodeliki – wówczas wpływ wcześniejszych przekonań na mózg jest mniejszy.
– Możesz doświadczyć odmiennego postrzegania. Jeśli twoje wcześniejsze przekonanie jest takie, że ściany się nie poruszają, gdy znika, może się wydawać, że ściana się porusza – tłumaczy Amy Kuceyeski, główna autorka badań. Aby to zbadać, naukowcy podzielili ochotników na dwie grupy: jednej dali LSD, a drugiej placebo. Następnie zbadali ich mózgi metodą fMRI, odkrywając cztery różne sfery aktywności: dwie napędzane przez czuciowe części mózgu i dwie, które odpowiadały za przetwarzanie. Okazuje się, że w przypadku badanych, którzy wzięli kwas, mózg mniej czasu spędzał na przetwarzaniu, a więcej – na czynnościach opartych na zmysłach. ’Nasze odkrycia wspierają fundamentalną teorię mechanizmu działania psychodelików, pokazując, że LSD spłaszcza krajobraz energetyczny mózgu, umożliwiając łatwiejsze i częstsze przejścia między stanami oraz bardziej zróżnicowaną czasowo aktywność mózgu’ – napisali naukowcy.
Tekst: NS