Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ludzie, którzy często się przemieszczają, są szczęśliwsi – odkryli naukowcy

Pamiętacie eksperyment z Endomondo dla kotów? Podobne badanie przeprowadzono na ludziach. Okazało się, że im więcej się w ciągu dnia przemieszczamy, tym jesteśmy szczęśliwsi.
.get_the_title().

Naukowcy doszli do takiego wniosku śledząc geolokalizację i wahania nastroju 122 mieszkańców miast przez okres czterech miesięcy. Badani odpowiadali na pytania o to, czy czują się szczęśliwi, podekscytowani, silni, zrelaksowani, skupieni, a może drażliwi, ospali, nerwowi, roztrzęsieni albo zdenerwowani. Ich nastrój był na bieżąco zestawiany z danymi o ich geolokalizacji. Następnie dla każdego z badanych wyznaczono tak zwaną wędrowną entropię – wskaźnik używany zazwyczaj w badaniach na zwierzętach. Entropia liczbowo opisuje poziom eksploracji, czyli to, czy często odwiedzamy różne miejsca i jak spędzamy tam czas.

Dla człowieka dzień niskiej entropii to dzień spędzony w domu albo w pracy.

Entropia wzrasta natomiast, kiedy przemierzamy okolicę, poznajemy nowe tereny, kilkakrotnie zmieniamy lokalizacje — niekoniecznie odległe od siebie geograficznie.

Fot. Niska vs. wysoka entropia/ Nature Neuroscience

Analiza zebranych w ten sposób danych potwierdziła coś, co wielu z nas wyczuwa intuicyjnie: codzienne doświadczanie nowych, różnorodnych miejsc sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. „Odkrycie to sugeruje, że ludzie czują się tym szczęśliwsi, im częściej udają się do nowych miejsc i im szerszy jest zakres ich doświadczeń” – napisała psycholożka z Uniwersytetu Nowojorskiego i współautorka badań, Catherine Hartley. Kluczem jest większa różnorodność w codziennych czynnościach, która jest korzystna dla naszych mózgów. „Wcześniej wiedzieliśmy, że zwierzęta żyjące we wzbogaconym środowisku, w którym mają kontakt z nowymi doświadczeniami, mają się lepiej — wykazują zachowania, które wskazują na to, że czują się szczęśliwe, są bardziej odporne na stres i lepiej się uczą. Obserwowaliśmy też pozytywne zmiany w ich mózgach w obszarach związanych z pamięcią oraz przetwarzaniem nagrody” – wyjaśniła Hartley. Badanie wykazało, że człowiek ma podobnie. Nie służy mu siedzenie w jednym miejscu.

Fot. Soheb Zaidi/ Unsplash

Chcąc zrozumieć lepiej relacje między różnorodnością codziennych doświadczeń a emocjami, u połowy uczestników wykonano badania czynnościowe mózgu (fMRI). Wyniki neuroobrazowania wykazały, że osoby, których entropia wędrowna była wysoka, miały silniejsze połączenie funkcjonalne między dwoma regionami mózgu (hipokampem i prążkowiem brzusznym) odpowiedzialnymi za przetwarzanie nowych i satysfakcjonujących doświadczeń. Badanie zostało opublikowane w ubiegłym miesiącu w czasopiśmie “Nature Neuroscience”. Spadek entropii nie służył naszym nastrojom w pierwszej połowie 2020 roku.

Naukowcy twierdzą, że w sytuacji, kiedy nie możemy się przemieszczać, samopoczucie uratować może serwowanie sobie różnorodnych doświadczeń — w okolicy, a nawet w zaciszu własnego dom.

„Eksploracja może oznaczać przejście nową ścieżką lub wypróbowanie nowych umiejętności, takich jak malowanie w nieznanym otoczeniu czy nawet prosta zmiana perspektywy” – twierdzi Hartley. — „Jeśli widoki, dźwięki i doświadczenia będą nowe, zaobserwujemy silny i trwały wpływ na nasz nastrój.”

Zdjęcie główne: Blubel/ Unsplash
Tekst: AvdB

SURPRISE