Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ludzkość co 20 lat podwaja masę wytworzonych rzeczy

Przedmioty stworzone przez człowieka zaraz będą mieć większą masę niż wszystkie żywe organizmy.
.get_the_title().

Naukowcy z izraelskiego Instytutu Naukowego Weizmana postanowili sprawdzić, czego jest więcej: przedmiotów stworzonych przez człowieka czy żywej biomasy. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie naukowym „Nature”. Najpierw naukowcy podzielili przedmioty stworzone przez człowieka na 6 kategorii: kruszywa, beton, cegły, asfalt metale i inne, czyli plastik, papier, szkło czy drewno budowlane. Nazwali to „masą antropogeniczną” naszej planety. Następnie wzięli pod lupę biomasę, która w 90. proc. składa się z roślin, a poza nimi z bakterii, grzybów, jednokomórkowców, pierwotniaków i zwierząt (w tym ludzi). Łączna waga tych wszystkich organizmów wynosi 1,1 tetratony.

Zdaniem izraelskich naukowców masa antropogeniczna Ziemi do końca tego roku będzie wynosić więcej niż biomasa.

Co ciekawe, badacze nie wzięli pod uwagę śmieci – gdyby tak się stało, momentem, w którym zrównałaby się waga biomasy i masy antropogenicznej, byłby nie koniec 2020 roku, a rok 2013.

źródło: nature

Na początku XX wieku nic nie wskazywało na to, że te wagi tak szybko się zrównają. Naukowcy są zdania, że wytworzone przez człowieka rzeczy ważyły wówczas tyle, co ok. 3 proc. biomasy. Szybko zaczęliśmy jednak iść na rekord.

Obecnie ludzkość co 20 lat podwaja masę wytworzonych rzeczy. Każdego roku powstaje około 30 gigaton nowych przedmiotów.

Naukowcy szacują, że do 2040 roku masa antopogeniczna wyniesie aż 2 tetratony. – Ma to symboliczne znaczenie, bo mówi nam coś o głównej roli, jaką ludzkość odgrywa obecnie w kształtowaniu świata i stanu otaczającej nas Ziemi. To powód, abyśmy wszyscy zastanowili się nad naszą rolą, nad tym, jak dużo konsujemy i jak możemy przyczynić się do osiągnięcia lepszej równowagi między światem przyrody a ludzkością – komentuje prof. Ron Milo, jeden z autorów badania.

Tekst: NS

SURPRISE