Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Mamy sąsiadów na Wenus?

Naukowcy ujawnili, że w atmosferze planety wykryli dziwny gaz. Na podstawie wszelkiej wiedzy dostępnej do tej pory, nie powinno go tam być. Ta substancja to fosfina czy inaczej fosforowodór. Na Ziemi ten toksyczny gaz wytwarzany jest przez mikroorganizmy.
.get_the_title().

Clara Sousa-Silva, astrofizyk molekularny z MIT i jedna z autorek nowego badania twierdzi, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest obecność życia na tej planecie. I takim sposobem Wenus, planeta, która wcześniej uchodziła za gorącą, wręcz piekielną (na jej powierzchni panuje temperatura 460 stopni Celsjusza), stała się najbardziej prawdopodobnym miejscem, w którym może znajdować się życie pozaziemskie.

Jeśli to odkrycie zostanie potwierdzone, co prawdopodobnie będzie wymagało wysłania statku kosmicznego na Wenus, po raz pierwszy w historii ludzkości dowiedzielibyśmy się, że w Układzie Słonecznym życie istnieje również poza Ziemią.

Wenus – zaraz po Księżycu – jest najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie oglądanym z Ziemi. Jest tak dobrze widoczna ze względu na jej bliskość w stosunku do nas oraz fakt, że odbija większość światła padającego na jej atmosferę. Wcześniej Wenus była planetą całkowicie pokrytą oceanami, które tworzyły podobne warunki do życia, jak wody na Ziemi.

unsplash.com

Z czasem atmosfera planety zaczęła „puchnąć” od zatrzymujących ciepło gazów i wody parującej do przestrzeni. W efekcie formy życia na powierzchni zostały zmuszone do przystosowania się i możliwe, że uciekły do atmosfery. Jeśli rzeczywiście istnieje w niej życie, może to być pozostałość po zniszczonej biosferze planety. Atmosfera Wenus jest bardzo kwaśna, ponieważ składa się z chmur złożonych z kropli kwasu siarkowego. Każdy fosforowodór zostałby w tych warunkach szybko zniszczony, więc aby gaz mógł się utrzymać, coś musi uzupełniać jego zapas.

Możemy jedynie wyobrażać sobie, jakie są te organizmy, skoro nie boją się kwasu siarkowego. Fosfina jest tak toksyczna, że była używana jako środek chemiczny w działaniach wojennych i przez grupy terrorystyczne.

Fosfina występuje na Ziemi na bagnach, mokradłach oraz w jelitach niektórych zwierząt. Na Jowiszu oraz Saturnie gaz powstaje w trakcie gwałtownych burz, czyli w warunkach, których nie ma nigdzie indziej. Mimo braku póki co alternatywnych odpowiedzi, naukowcy są ostrożni, aby ogłaszać odkrycie życia na Wenus. Musimy poczekać dalsze wyniki badań.

Zdjęcie główne: solarsystem.nasa.gov
Tekst: Marta Zinkiewicz

SURPRISE