Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Miejsce widma, które jeszcze niedawno były w użyciu

Z tych obiektów olimpijskich, lotnisk i parków rozrywki jeszcze kilka, góra kilkanaście lat korzystały tysiące osób. Dziś, popadłszy w zapomnienie, opuszczone i zarośnięte stanowią raczej atrakcję dla fanów miejsc widmo.
.get_the_title().

Wioska olimpijska w Atenach

Zdjęcie: Thanassis Stavrakis / AP

Zbudowana za 15 miliardów dolarów na Igrzyska Olimpijskie w 2004 roku, niedługo po zakończeniu Olimpiady popadła w zapomnienie i ruinę. Zabrakło zarówno zainteresowania ze strony sportowców, jak i funduszy na dalsze utrzymanie obiektu.

Olimpijskie centrum sportów wodnych, Rio de Janeiro

Zdjęcie: Pilar Olivares/Reuters

Podobny los spotkał centrum sportów wodnych wybudowane na Olimpiadę w Rio de Janeiro w 2016 roku. Basen olimpijski, który zaledwie kilka lat temu kosztował Brazylijczyków miliony dolarów, wygląda dziś jak jedno wielkie bagno.

Lotnisko Hellenikon w Atenach

REUTERS/ Yorgos Karahalis

Obiekt, który powstał w 1938 jako baza wojskowa, stał się niedługo później głównym lotniskiem w Grecji. Tak było do 2001 roku, kiedy do użytku oddano nowo wybudowany obiekt Międzynarodowego Portu Lotniczego w Atenach.

Lotnisko w Ciudad Real

Zdjęcie: Paul White/AP

O lotnisku widmie w hiszpańskim Ciudad Real było swojego czasu całkiem głośno. Otwarte w 2008 roku jako pierwsze prywatne lotnisko w kraju, w 2012 roku ogłosiło upadłość. Obiekt, którego wybudowanie pochłonęło przeszło miliard euro, został zlicytowany na aukcji upadłościowej za sumę sto tysięcy razy niższą.

Lotnisko w Strefie Gazy

Zdjęcie: Ahmad Khateib/Getty Images

Lotnisko w Strefie Gazy inaugurowano w 1998 roku, a na otwarciu obecny był ówczesny prezydent USA Bill Clinton. Wydarzenie było wtedy odczytywane jako znak zwiastujący nadejście pokoju w burzliwym regionie Bliskiego Wschodu. Niestety, nadzieje okazały się zgubne – w 2001 roku, w reakcji na palestyńskie ataki, Izrael przeprowadził nalot bombowy na lotnisko. Obecnie Palestyńczycy traktują opuszczony obiekt jako źródło darmowych materiałów budowlanych.

Nara Dreamland, Japonia

Zdjęcie: Merabet Hichem / Shutterstock

Nara Dreamland to wzorowany na Disneylandzie, zbudowany w Japonii w 1961 roku park rozrywki. Ze względu na małą liczbę odwiedzających park został zamknięty w 2006. Po 11 latach w stanie porzucenia, park zaczęto w 2017 roku rozmontowywać.

Spreepark, Berlin

Zdjęcie: RobertKuehne/Shutterstock

Tematem przewodnim otwartego w 1969 roku podberlińskiego Spreepark były dinozaury – przyciągały one rocznie około 1,7 miliona odwiedzających. Choć park cieszył się dużą popularnością, jego właściciel, Norbert Witte, został zatrzymany za przemyt kokainy w sprowadzanych z Peru elementach karuzel i kolejek. W świetle skandalu park został w 2002 roku zamknięty. To, co z niego zostało, nadal można jednak odwiedzać w ramach zorganizowanych wycieczek.

Aquapark Walt Disney World na Florydzie

Zdjęcie: Seph Lawless

Działał od 1976 do 2001. Dopiero w 2016 Disney definitywnie opróżnił basen znajdujący się tam ogromny basen.

Park rozrywki Six Flags w Nowym Orleanie

Zdjęcie: Dronebase via AP

Ten park rozrywki działał tylko przez 3 lata – do momentu nadejścia niszczycielskiego huraganu Katrina, który zalał i zniszczył większość atrakcji. W 2009 roku ogłoszono, że pozostałości parku zostaną usunięte, a na jego miejscu powstanie centrum handlowe, jednak zdjęcia z drona zrobione w 2019 roku pokazują, że szkielet ogromnego rollercoastera nadal tam stoi.

Zdjęcie główne: Seph Lawless
Tekst: AD

SURPRISE