5 rad, jak przetrwać mieszkanie z rodzicami, będąc 20-, 30-latkiem
Coraz więcej 20-, 30-latków współdzieli mieszkanie z rodzicami. Badanie 'Finansowy portret młodych’ zrobione w 2014 roku na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wykazało, że dotyczy to aż 73 proc. Polaków od 18 do 25 roku życia.
Z wiekiem ten współczynnik maleje – z rodzicami mieszka 42 proc. Polaków od 26 do 30 roku życia i 30 proc. po trzydziestce.
Choć z rodzicami częściej mieszka się na wsi (tradycja rodzin wielopokoleniowych), to również w mieście ten współczynnik jest wysoki i w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców wynosi 27 proc. Często mieszkanie z rodzicami wiąże się z brakiem stałego i dobrze płatnego zatrudnienia. Część próbuje odłożyć pieniądze, aby w niedalekiej przyszłości rozpocząć życie na własny rachunek. Są też tacy, którzy cenią sobie wygodę takiego rozwiązania – obiad na stole i czyste, przytulne mieszkanie. Niezależnie od tego, jakie kierują tobą powody, mamy jednak 5 rad, dzięki którym życie z rodzicami będzie łatwiejsze.
1. Zmywaj po sobie
Mama na pewno sama pozmywa, posprząta, nastawi za ciebie pranie i nawet ci tego nie wypomni. Ale jeśli nie chcesz się czuć jak duże dziecko (a pewnie dlatego to czytasz), to warto samodzielnie zatroszczyć się o czyste skarpetki czy świeżą pościel. Nie tylko po to, aby wyręczyć mamę – umiejętność elementarnego zadbania o siebie przyda ci się, kiedy wyprowadzisz się z domu rodzinnego.
2. Pożegnaj prywatność
Rodzice wiedzą, o której idziesz spać i kiedy wstajesz. Chcą wiedzieć, co będziesz jeść i gdzie się wybierasz wieczorem. Ciągle będą cię o wszystko pytać – od tego, czy szukasz pracy po plany na resztę życia. Możesz się na to zżymać i za każdym razem wszczynać kłótnie, ale oni nie przestaną zadawać pytań. Łatwiej więc jest zaakceptować to, że mieszkając z rodzicami żegnasz się z prywatnością.
3. Poznaj swoich rodziców
Nie, nie chodzi o to, że zaraz umrą. Kiedy się od nich wyprowadzisz, wasze relacje się zmienią – nie będziecie się tak często widywać i prawdopodobnie nie będziecie codziennie rozmawiać ze sobą przez telefon. Więc warto się przyjrzeć rodzicom bliżej, póki masz okazję i zwrócić uwagę na to, że role się zmieniły – rodzice nie są już twoimi opiekunami, którzy krzyczą na ciebie, kiedy nie wracasz do domu o 22:00. Wszyscy jesteście dorośli i warto nauczyć się ze sobą rozmawiać.
4. Nie przejmuj się tym, że inni cię oceniają
Wydaje ci się, że kiedy ludzie słyszą, że mieszkasz z rodzicami, zaczynają cię oceniać – patrzą na ciebie z mieszaniną współczucia i zażenowania lub zastanawiają się, co ci w życiu nie wyszło. Zazwyczaj to nieprawda. Jeśli jednak komuś rzeczywiście to przeszkadza, to po prostu go zignoruj – czy rzeczywiście zależy ci na sympatii kogoś, komu przeszkadza to, gdzie mieszkasz?
5. Nie ukrywaj swojej sytuacji na randkach
To przecież nie musi być pierwsza informacja o sobie, którą podajesz. Nie warto w tej sprawie kłamać, bo prawda i tak prędzej czy później wyjdzie na jaw. Poza tym nie jesteś wcale w wyjątkowej sytuacji – pamiętaj, że mieszkanie z rodzicami dotyczy ponad 40 proc. młodych Polaków.
Źródło: Dazeddigital, Polskie Radio