Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Miliarder odda swoim followersom z Twittera 9 mln dolarów. Chce sprawdzić, czy pieniądze ich uszczęśliwią

Każda z wyłonionych osób otrzyma nieco ponad 9 tys. dolarów.
.get_the_title().

Yusaku Maezawa nie jest stereotypowym miliarderem, którego interesuje wyłącznie pomnażanie własnego majątku. O 44-letnim Japończyku zrobiło się głośno, kiedy w maju 2017 roku zapłacił aż 111,5 mln dolarów za obraz Basquiata. Kolejny raz trafił do mediów ledwie kilka miesięcy później, kiedy okazało się, że będzie pierwszym pasażerem, który poleci w kosmos ze Space X (my pisaliśmy o tym tutaj). Do dziś nie wiadomo, ile kosztował bilet, ale z pewnością realizacja marzenia o locie w kosmos warta jest każdych pieniędzy. Szczególnie jeśli jest się w pierwszej dwudziestce najbogatszych osób w Japonii – a tak jest w przypadku Maezawy, którego majątek Forbes wycenia na około 2 mld dolarów. Wkrótce ta suma nieco się uszczupli.

Maezawa ogłosił bowiem na Twitterze, że odda swoim followersom trochę pieniędzy. Mowa jest o miliardzie jenów (to około 9 mln dolarów).

Każdy z wyłonionych szczęśliwców dostanie aż milion jenów, czyli około 9,1 tys. dolarów.

Aby wziąć udział w tym nietypowym konkursie, należało zalogować się na Twittera i do 7 stycznia retweetować post miliardera.

Chętnych nie brakowało – tweet został podany dalej niemal 4,5 mln razy.

Japończyk jednak nie pierwszy raz dzieli się swoim majątkiem, a ten nietypowy konkurs cieszył się w ubiegłym roku nawet większą popularnością. Wówczas miliarder doczekał się aż 4,68 mln retweetów, co jest rekordem tej platformy. Każdy z zeszłorocznych wygranych także otrzymał równowartość 9 tys. dol., jednak kwota do podziału była znacznie mniejsza, bo wynosiła 100 mln jenów, czyli nieco ponad 900 tys. dol. Tegoroczni zwycięzcy zostaną wyłonieni już wkrótce.

Pozostaje tylko pytanie, dlaczego miliarder kolejny raz rozdaje swoje pieniądze?

To eksperyment społeczny.

Japończyk chce się przekonać, czy pieniądze uszczęśliwią obdarowanych – zbadają to naukowcy. Jednocześnie chce zainicjować w swoim kraju debatę o bezwarunkowym dochodzie podstawowym.

Tekst: NS

SURPRISE