Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Mózgi muzyków i słuchaczy synchronizują się – dlatego podoba nam się to, co słyszymy

Naukowcy są też zdania, że docenienie muzyki wymaga czasu.
.get_the_title().

Wielokrotnie badano już, w jaki sposób muzyka działa na słuchaczy – Patrick Fagan z Goldsmith University udowodnił nawet, że chodzenie na koncerty może wydłużyć nasze życie aż o 9 lat. Tym razem naukowcy postanowili skupić się na obu stronach i sprawdzili, jakie procesy zachodzą w mózgach i słuchaczy, i artystów, kiedy uczestniczą oni w wydarzeniu. Podczas koncertu wykonawcy synchronizują się niekiedy z publicznością – wspólnie klaszczą czy kiwają się do muzyki. „Poprzez muzykę twórca i odbiorca łączą się emocjonalnie i behawioralnie” – piszą naukowcy w artykule opublikowanym niedawno w specjalistycznym czasopiśmie „NeuroImage”.

W badaniu wzięło udział 16 kobiet. Wysłuchały one dwunastu klasycznych utworów granych przez profesjonalnego skrzypka.

Każde wideo trwało około 100 sekund. Naukowcy wykorzystali technologię NIRS, by zbadać aktywność mózgu – zarówno kobiet, jak i skrzypka. Technika NIRS bada aktywność mózgu, przepuszczając światło lasera przez czaszkę.

fot. Joel Wyncott / unsplash

Okazało się, że aktywności mózgu w przypadku publiczności i skrzypka były skorelowane. W obu przypadkach zareagowała lewa kora skroniowa, która odpowiada za przetwarzanie rytmu, prawa dolna kora czołowa, a także zakręt środkowy – te dwa obszary pozwalają nam wczuwać się w stany innych osób.

Naukowcom udało się też ustalić, że popularniejsze utwory lepiej zestrajają mózgi słuchaczy i wykonawcy, niż te mniej popularne.

Dodatkowo badacze uznali, że docenienie muzyki wymaga czasu – na początku słuchacze rozpoznają rytm i identyfikują potencjalną strukturę muzyczną utworu, a dopiero potem decydują, czy podoba im się to co słyszą. Wówczas zaczynają również przewidywać, w jaką stronę pójdzie utwór. Badacze sądzą, że poziom synchronizacji jest większy, gdy intuicje słuchających pokrywają się z tym, jak rozwija się melodia. Naukowcy podkreślają jednak, że eksperyment miał niewielki zasięg i potrzebne będą dalsze badania – nie wiadomo na przykład, czy ustalenia będą podobne w przypadku innych gatunków muzyki i innych instrumentów. Poza tym w badaniach wzięły udział wyłącznie kobiety – nie wiadomo więc nawet, czy mózgi mężczyzn reagują podobnie.

Zdjęcie główne: Larisa Birta/Unsplash
Tekst: NS

SURPRISE