Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Na nowej stacji metra wyeksponowane zostaną szczątki mamuta

Znalezione szczątki liczą sobie aż 120 tys. lat!
.get_the_title().

W grudniu zeszłego roku podczas budowy stacji metra odnaleziono szczątki mamuta lub słonia leśnego. Do odkrycia doszło w miejscu, w którym powstaje stacja Płocka.

Szczątki znajdowały się 6 metrów pod ziemią. Badacze oceniają, że znalezisko liczy sobie aż 120 tys. lat.

Od razu pojawiły się głosy, że kości prehistorycznego zwierzęcia powinny zostać wyeksponowane na powstającej stacji Płocka. Miejscy aktywiści Piotr Hummel i Maria Pawlak stworzyli nawet w tym celu petycję, pod którą podpisało się ponad 600 osób. „Podobne praktyki mają miejsce na wielu stacjach na całym świecie, w Monachium przy Konigplatz (rzeźby na stacji odwołujące się do Muzeum Rzeźby Antycznej), w Paryżu (stacja Luwr) i w Nowym Jorku na stacji obok Muzeum Historii Naturalnej, gdzie peron ozdobiono płaskorzeźbami przedstawiającymi dinozaury. Wyjątkowość ekspozycji na stacji metra Płocka polegałaby na wyeksponowaniu szczątków mamuta dokładnie w tym miejscu, gdzie je odnaleziono. Mamy już najpiękniejszą stację w postaci Placu Wilsona, dlaczego warszawskie metro nie mogłoby pochwalić się pierwszym peronem, na którym na pociągi oczekuje mamut!” – napisali aktywiści.

Do inicjatywy przyłączył się także burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski, który 12 lutego zwrócił się do zarządu warszawskiego metra z prośbą o rozpatrzenie tej inicjatywy. W poniedziałek poinformował na Twitterze, że przyniosło to pozytywny skutek. „Dziękuję za błyskawiczną, pozytywną reakcję Metra na moje wystąpienie ws. wyeksponowania na stacji metra C08 Płocka znalezionych na jej budowie szczątków Wolski Mamut sprzed 120 tys. lat” – napisał Strzałkowski. Decyzja została podjęta wraz z Generalnym Wykonawcą stacji metra C08 Płocka, projektantem oraz Państwowym Muzeum Archeologicznym.

Póki co nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób szczątki mamuta zostaną wyeksponowane na stacji. Warszawskie metro podgrzewa natomiast atmosferę.

To nie jedyne znalezisko archeologiczne na tej budowie. Na zakończenie inwestycji planujemy zorganizowanie wystawy prezentującej i opisującej wszystkie znaleziska archeologiczne – powiedziała w rozmowie z „Faktem” Anna Bartoń, rzeczniczka prasowa Metra.

Tekst: NS

SURPRISE