Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nadmiar tkanki tłuszczowej powiązano z kurczeniem się mózgu

Holenderscy naukowcy podejrzewają, że otyłość może wpływać na nasze zdolności poznawcze. Jak na razie udało im się powiązać nadmiar tkanki tłuszczowej ze znaczącą redukcją objętości istoty szarej mózgu.
.get_the_title().

Naukowcy z Leiden zbadali mózgi 12 tys. osób za pomocą rezonansu magnetycznego.

Obrazowanie ujawniło różnice strukturalne pomiędzy mózgami osób otyłych a badanymi o prawidłowej ilości tkanki tłuszczowej.

Odkryliśmy, że wysoki udział tłuszczu w organizmie wiąże się z mniejszą objętością ważnych elementów mózgu, w tym struktur istoty szarej, znajdujących się w centralnej części mózgowia” – napisała radiolog Ilona Dekkers z Leiden University Medical Center. Istota szara mózgu odpowiada między innymi za przyswajanie nowych informacji.

U mężczyzn wyższy procent tkanki tłuszczowej wiązał się ze zmianami we wzgórzu i hipokampie, czyli obszarach, gdzie funkcjonuje nasza pamięć oraz integrowane są informacje czuciowe i ruchowe. W przypadku kobiet redukcja istoty szarej następowała głównie w okolicy gałki bladej – części mózgu zaangażowanej w kontrolę ruchu, ale grającej rolę również w funkcjach poznawczych i emocjonalnych.

U obu płci zaobserwowano także zmiany – choć nie tak wyraźne – w obrębie istoty białej, która odpowiada za dystrybuowanie informacji w układzie nerwowym. Chociaż związek między wysokim poziomem tkanki tłuszczowej a zmniejszeniem objętości mózgu jest ewidentny, na wnioski dotyczące zmian w funkcjach poznawczych jest za wcześnie.

Konieczne są dalsze badania, które wykażą, czy zmiany strukturalne wpływają na pamięć, uwagę, myślenie, emocje albo postrzeganie – a jeśli tak, czy te zmiany można odwrócić, chudnąc.

Wyniki opublikowano w kwietniu w czasopiśmie “Radiology”. Potwierdziły one wnioski z badań opublikowanych w styczniu tego roku w czasopiśmie “Neurology”, w których inna grupa naukowców powiązała nadmiar tłuszczu brzusznego i zwiększony BMI (wskaźnik masy ciała) z redukcją objętości mózgu.

Tekst: AvdB

SURPRISE